İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 OCAK 2012

STANDARD&POOR’S’UN AVRO ALANI ÜYESİ 9 ÜLKENİN KREDİ DERECESİNİ DÜŞÜRMESİ İLE BAŞLAYAN TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

Avrupa Mali İstikrar Mekanizması (EFSM) Direktörü Klaus Regling, EFSF’nin 440 Milyar Avro’luk borç verme kapasitesi bulunduğunu belirterek, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un (S&P) EFSF’nin kredi notunu AAA’dan AA+’ya çekmesi kararının EFSF’nin taahhütlerini yerine getirmesini etkilemeyeceğini açıkladı. 

Hatırlanacağı üzere, S&P geçtiğimiz hafta aralarında Fransa, Avusturya ve GKRY’nin de bulunduğu Avro Alanı üyesi 9 ülkenin kredi notunu düşürmüş ve EFSF’nin AAA olan kredi notunu da AA+'ya çekmişti. 1 Temmuz 2012’den itibaren EFSF’nin yerini Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) alacak. Her iki kurumun toplam kredi kapasitesi 500 Milyar Avro tutarında bulunuyor. Ancak bazı AB ülkeleri ve Avrupa Yatırım Bankası, fonun daha fazla kapasiteye sahip olmasını istiyorlar. EFSF’nin şu anda 440 Milyar Avro borç verme kapasitesi bulunmasına rağmen, kasasında sadece 250 Milyar Avro bulunuyor. Eurogroup Başkanı Jean Claude Juncker, Avro Alanı Devlet ve Hükümet Başkanları’nın 9 Aralık toplantısında önemli kararlar aldıklarını, EFSF’nin istikrar programlarını uygulamasına ilişkin taahhütlerini yerine getirmesi için yeterli kaynağı bulunduğunu vurguladı. Avrupa Komisyonu da, EFSF ve ESM’nin İrlanda ve Portekiz’e destek sağlayacak kaynağa sahip olduğunu doğruladı.

Diğer yandan, S&P 16 Ocak tarihinde Avrupa Yatırım Bankası’nın (AYB) AAA olan kredi notunu değiştirmedi, ancak görünümünü negatife çevirdi. AYB’nin AAA olan kredi notunun, bankanın franchise değeri ve borç portföyünün tarihi performansı dikkate alınarak devam ettirildiği belirtiliyor. Franchise değeri, hissedarların AYB’nin rolüne verdikleri ağırlık ve atfettikleri önemi temsil ediyor. AYB, büyüme ve istihdamı destekleyen büyük yatırım projelerine finansman sağlıyor.