İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 OCAK 2012

AB DÖNEM BAŞKANI DANİMARKA GENİŞLEMEYE SAHİP ÇIKIYOR

AB Dönem Başkanlığı’nı 1 Ocak 2012’de devralan Danimarkalı yetkililer, dış politika ve genişlemeye ilişkin açıklamalarda bulundular. Danimarka’nın AB Nezdindeki Daimi Temsilcisi Jeppe Tranholm-Mikkelsen, hâlihazırda dış politika alanında Birliğe AB Başkanı Herman Van Rompuy ve Yüksek Temsilci Catherine Ashton’ın liderlik ettiğini vurgulayarak dönem başkanı olarak belirgin öncelikler ortaya sunmayacaklarını belirtti. Danimarka’nın AB Bakanı Nicolai Wammen ise açıklamasında, ülkesinin, Avrupa Dış İlişkiler Servisi ve Yüksek Temsilci Ashton’ın çalışmalarını destekleyeceklerini belirterek, AB’nin komşu ülkelerle ilişkilerinin daha öngörülebilir olması ve tek ses halinde hareket edebilmesi için bunun gerekli olduğunu söyledi. Wammen, Dönem Başkanlığı’nın öncelikleri arasında AB’nin stratejik ortaklarla işbirliğinin geliştirilmesi ve komşularının reform çabalarının desteklenmesinin yer aldığını açıkladı.

Genişleme konusuna da değinen Danimarkalı yetkililer, bunun gerçek bir öncelik olduğunu vurgulayarak, ilgili tüm kesimlerle birlikte çalışmayı hedeflediklerini ve sonuç odaklı çalışacaklarını belirttiler. Danimarka’nın Dışişleri Bakanı Nicolai Wammen, gelecek dönemde genişleme olmasını ümit ettiklerini açıkladılar. İzlanda ile Danimarka arasındaki yakın tarihi ve kültürel bağlara vurgu yapan Danimarkalı diplomatlar, müzakere sürecinin hızlandırılmasını amaçladıklarını; buna karşın balıkçılığın müzakerelerde sorunlu bir alan olarak ortaya çıktığını ifade ettiler.

Danimarka makamları, dönem başkanlıklarının diğer bir önceliğinin ise Haziran 2012 itibariyle Karadağ ile müzakerelerin başlatılması olduğuna dikkat çektiler. Danimarka, Sırbistan’ın adaylık statüsünü desteklemesine karşın, geçtiğimiz altı ayda kaydedilen ilerleme konusunda ihtiyatlı olmayı sürdürüyor. Sırbistan ile müzakerelerin açılması konusunun ise siyasi bir mesele olduğunun altını çiziyorlar. Yetkililer, Makedonya ile katılım müzakerelerinin isim konusunun çözümlenmesine bağlı olarak yürütüleceğini, Hırvatistan’ın ise reform programını sürdürmesinin yakından takip edileceğini belirtiyorlar.

Kopenhag, ayrıca, Türkiye ile müzakerelerin ilerletilmesine çalışılacağını açıkladı. Ancak, bir yılı aşkın süredir hiçbir yeni başlığın açılmadığını söyleyen Tranholm-Mikkelsen, ilerlemenin AB kadar Türkiye tarafından gösterilecek çabalara da bağlı olacağını söyledi ve hızlı bir ilerleme taahhüdü veremediklerini belirtti.