İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 OCAK 2012

AVRUPA KOMİSYONU MACARİSTAN HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, 17 Ocak 2012 tarihinde Macaristan'da Merkez Bankası, veri koruma ve adalet konularında getirilen yeni düzenlemelere karşı Macaristan’a hızlandırılmış ihlal takibatı başlattı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso,  prensip olarak Macaristan’daki demokratik ilkeler ve değerler hakkında bir şüphe uyanmasını istemediklerini ve Macar yetkililerin Avrupa yasalarına uygun değişiklikleri gerçekleştirmesini ümit etmiş olduklarını belirtti. Ancak söz konusu beklentilerinin şu ana kadar gerçekleşmediği için ihlal takibatı sürecini yürürlüğe koyduklarını ifade eden Barroso, konuyu Macaristan Başbakanı Viktor Orbán ile 24 Ocak'ta Brüksel'de yeniden görüşmek istediğini de sözlerine ekledi.

Komisyon'un Macaristan'a maddi yaptırım uygulama ya da Macaristan hakkındaki şikâyetleri Avrupa Adalet Divanı'na taşıma yetkisi bulunuyor. Macar Hükümeti’ni temsil eden Başbakan Viktor Orbán’ın, Komisyon'un uyarılarına yanıt vermek için bir aylık süresi bulunuyor.

Bilindiği üzere Avrupa Birliği 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni Anayasa ve buna eşlik eden kanunların Macaristan Merkez Bankası ve Macar medyasının tümüyle iktidardaki Fidesz partisinin etkisine sokacağı, hâkim ve savcıların erken emekliliğe zorlanarak bu makamların Fidesz yanlılarıyla doldurulacağı endişesini resmi olarak gündeme getirmişti. Yeni Anayasa ve buna istinaden yürürlüğe giren kanunlar da Macaristan'da da büyük tartışma yaratmıştı.

AP Genel Kurulu’nda 18 Ocak 2012 tarihinde Orbán’ın katılımıyla gerçekleşen oturumda Macaristan’ın durumu tartışıldı. Macaristan’da yeni Anayasa ile getirilen düzenlemelerin AB mevzuatının teknik olarak ihlalinden çok, AB değerlerinin aşamalı ve ısrarcı bir şekilde erozyona uğratması bakımından endişe uyandırıcı olduğunu belirten Liberaller Grubu (ALDE) Başkanı Guy Verhofstadt ve Yeşiller Grubu (Greens-EFA) Başkanı Daniel Cohn-Bendit, Avrupa Birliği Antlaşması’nın 7’nci Maddesi olan Konsey’de oy verme hakkının askıya alınmasına ilişkin sürecin başlatılması çağrısında bulundu (AB Antlaşması’nın 7’nci Maddesi uyarınca, üye devletlerden herhangi birinin, AB’nin kuruluş temelini oluşturan özgürlük, demokrasi, insan hakları, temel özgürlükler ve hukuk devleti ilkelerini ihlâl etmesi durumunda, Konsey’de oy verme hakkı gibi bazı hakları askıya alınabilir.)