İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 OCAK 2012

HIRVATLAR AB ÜYELİĞİNE “EVET” DEDİ

22 Ocak 2012 tarihinde Hırvatistan’da ülkenin Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin yapılan halk oylamasında Hırvatlar, AB üyeliğine “evet” dedi. Katılım oranının yüzde 43,58 olduğu referandumda yüzde 66,24 “evet” oyu çıkarken, seçmenlerin yüzde 33,16’sı AB’ye “hayır” dedi. Böylelikle, Hırvatistan’ın 1 Temmuz 2013 tarihinde AB’nin 28’inci üyesi olması Hırvat halkı tarafından da onaylandı. Bundan sonra Hırvatistan’ın üyeliği, AB üyesi ülkelerin parlamentolarının onayına sunulacak. Bilindiği üzere, Hırvatistan hükümeti 9 Aralık 2011 tarihindeki AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde katılım anlaşmasını imzalamıştı.

Referandum sonuçlarının açıklanmasından sonra AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu’nun Başkanı José Manuel Barosso da memnuniyetlerini dile getiren ortak bir açıklamada bulundular ve “bu adımın Güneydoğu Avrupa’nın diğer ülkeleri için de bir örnek teşkil ettiğini, gerekli adımlar atıldığı zaman üyeliğin erişilebilir olduğunu gösterdiğini” ifade ettiler.

Hırvatistan’ın üyeliği ile 2004 yılında AB üyesi olan Slovenya ile arasındaki sınır meselesine ilişkin sorunun da en kısa zamanda çözülmesi öngörülüyor. Zagreb ve Ljubljana, 17 Ocak 2012 tarihinde bu kapsamda oluşturulan uluslararası tahkim heyetinin üyeleri üzerinde mutabakata vardılar. Heyette, Fransız Yargıç Gilbert Guillaume, Alman Yargıç Bruno Simma ve İngiliz Yargıç Vaughan Lowe ile Hırvatistan’dan Budislav Vukas’ın, Slovenya’dan ise Jernej Sekolec’in yer alacağı belirtildi.