İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 OCAK 2012

AB DIŞİŞLERİ VE GÜVENLİK POLİTİKASI YÜKSEK TEMSİLCİSİ ASHTON HİNDİSTAN’I ZİYARET ETTİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton 10 Şubat 2012 tarihinde Yeni Delhi’de düzenlenecek olan 12’nci AB-Hindistan Zirvesi’nin hazırlıkları kapsamında, 16 ve 17 Ocak 2012 tarihlerinde Hindistan’ı ziyaret etti.  Bu ziyaretin gündemini AB-Hindistan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile dış politika ve güvenlik konularında işbirliği oluşturdu.

Ticaret alanında yapılan görüşmelerde ilerleme sağlandığı ifade edilirken, anlaşmanın Şubat ayında gerçekleşecek AB-Hindistan Zirvesi’nde resmileşme olasılığının yüksek olduğu belirtildi.

AB-Hindistan STA müzakereleri kapsamında, Hindistan bugüne kadar özellikle motorlu araçlar başlığında ödün vermemişti. Nitekim Hindistan, montajı tamamlanmış araçlara yüzde 100’ün üzerinde, parçalarınaysa yüzde 60’a yakın ithalat vergisi uyguluyor. Ancak bu görüşmeler sonucunda, Hindistan’ın belli kotalar dâhilinde gümrük vergilerinde indirim yapması öngörülüyor. Ayrıca Hindistan’ın gümrük vergilerinin ucuz alkol ve şaraplarda yüzde 150’den yüzde 40’a, daha pahalı alkollü içeceklerde ise daha da aşağıya çekilmesi konusu da müzakere edildi. Ancak, Avrupa Birliği bu ürünlerde gümrük vergilerinin daha da indirilmesini talep ediyor. AB-Hindistan STA müzakerelerinde ilerleme kaydedilen diğer alanlar arasında kamu alımları ve menşe tanıması yer alıyor.

Hindistan’ın bankacılık ve sigortacılık sektöründeki liberalleştirme, danışmanlık ve hukuki hizmetler alanında rekabet politikalarını hayata geçirme taahhüdüne rağmen bu alanlardaki gelişmelerin sınırlı kaldığı gözlemlendi. AB-Hindistan STA müzakerelerinde, üçüncül sektörün işçilerinin hareketliliği ve ilaçlar başlıklarının en tartışmalı maddeler olmaya devam ettiği belirtiliyor.

Ashton’ın Hindistan ziyaretinin bir diğer önceliği olan güvenlik politikaları konusunda ise, Somali kıyılarındaki korsanlık, siber güvenlik, teröre karşı yapılacak faaliyetler konusunda dayanışma ve Hindistan’ın komşusu Pakistan ile olan ilişkileri dikkat çeken başlıklar arasında yer aldı. Yapılan görüşmelerin sonunda taraflar bölgesel güvenliği sağlamak amacıyla beş yıllık bir mutabakatın üzerinde anlaştılar.