İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 OCAK 2012

AVRUPA KOMİSYONU KOSOVA İLE VİZESİZ SEYAHAT DİYALOĞUNU BAŞLATTI

19 Ocak 2012 tarihinde, Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, Priştine’de Kosova ile vize muafiyeti için diyalog sürecini başlattı. Bu kapsamda, Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Adalet Bakanı Hajredin Kuçi, Yerel İdare Bakanı Slobodan Petroviç, İçişleri Bakanı Bajram Rexhepi ve AB Bakanı Vlora Çitaku ile ikili görüşmeler yürüten Malmström, AB Hukukun Üstünlüğü Misyonu’nun (EULEX) Başkanı Xavier Bout de Marnhac’ın yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenler ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Söz konusu diyalog süreci neticesinde Kosova vatandaşları için vizelerin kaldırılması ise, Kosova hükümetinin belge güvenliği, sınırların korunması, göç ve sığınma yönetimi, organize suçlarla ve yolsuzlukla mücadele gibi konularda gerekli reformları hayata geçirmesi hızına bağlı.

Hatırlanacağı gibi, AB, beş Balkan ülkesi ile vize muafiyeti diyaloğunu başlatmış; bu ülkelerin kaydettiği ilerlemeler doğrultusunda Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan değerlendirme neticesinde, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan, Aralık 2009’da, Arnavutluk ve Bosna-Hersek ise Kasım 2010’da vizesiz seyahat hakkını elde etmişti. Hâlihazırda, Kosova, vizesiz seyahat hakkından yararlanamayan tek Batı Balkan ülkesi. Bu durum, Kosova’nın statüsünün tanınması hususunda, başta İspanya olmak üzere bazı üye ülkelerin ortaya koyduğu çekinceler ile yakından bağlantılı.