İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 OCAK 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği’nde (AB) Macaristan’ın 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni Anayasası ile ilgili tartışmalar devam etti. Avrupa Komisyonu, 17 Ocak’ta Macaristan hakkında hızlandırılmış ihlal takibatı başlatma kararı alırken, tartışmaların odağında olan Macaristan Başbakanı Viktor Orbán da Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’na katıldı. Orbán, AP üyelerinin tepkisiyle karşılaşırken, yeni anayasa ve yürürlüğe giren diğer kanunlarla ilgili açıklamalarını tatmin edici bulmayan Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso da AB’nin Macaristan’ın demokratik ilkelere saygı göstermesini sağlamak için her türlü yaptırım ve tedbiri alacağının altını çizdi.

Devamını Oku

SOSYALİST GRUP BAŞKANI MARTİN SCHULZ AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN YENİ BAŞKANI SEÇİLDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu (S&D) Başkanı Alman Martin Schulz, 17 Ocak 2012 tarihinde AP Genel Kurulu’nda yapılan oylamada AP üyelerinden 387 oy alarak AP’nin yeni Başkanı oldu.

Devamını Oku

AB TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI FRANSIZ BÜYÜKELÇİ JEAN-MAURİCE RİPERT RESMEN GÖREVİNE BAŞLADI

Fransız Diplomat Jean-Maurice Ripert 18 Ocak 2012 tarihinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e güven mektubunu (credentials) sunarak Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanlığı görevini resmen üstlendi. Ripert, bu görevi 21 Kasım 2006’dan beri yürütmekte olan ve görev süresi dolan Fransız Büyükelçi Marc Pierini’den devraldı.

Devamını Oku

FRANSIZ SENATOSU SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI’NI İNKÂR ETMEYİ SUÇ SAYAN YASA TASARISINI KABUL ETTİ

Fransız Senatosu 23 Ocak 2012 tarihinde Sözde Ermeni Soykırımı’nın inkârını suç sayan yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etti.

Devamını Oku

STANDARD&POOR’S’UN AVRO ALANI ÜYESİ 9 ÜLKENİN KREDİ DERECESİNİ DÜŞÜRMESİ İLE BAŞLAYAN TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

Avrupa Mali İstikrar Mekanizması (EFSM) Direktörü Klaus Regling, EFSF’nin 440 Milyar Avro’luk borç verme kapasitesi bulunduğunu belirterek, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un (S&P) EFSF’nin kredi notunu AAA’dan AA+’ya çekmesi kararının EFSF’nin taahhütlerini yerine getirmesini etkilemeyeceğini açıkladı.

Devamını Oku

AB DÖNEM BAŞKANI DANİMARKA GENİŞLEMEYE SAHİP ÇIKIYOR

AB Dönem Başkanlığı’nı 1 Ocak 2012’de devralan Danimarkalı yetkililer, dış politika ve genişlemeye ilişkin açıklamalarda bulundular.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKE EKONOMİLERİNE İLİŞKİN RAPORUNDA TÜRKİYE’YE ÖVGÜ YAPILDI

Avrupa Komisyonu, 13 Ocak 2012 tarihinde Aday ve Potansiyel Aday Ülke Ekonomilerine ilişkin çeyrek dönem değerlendirme raporunu yayımladı. Raporda, Türkiye’nin makro ekonomik göstergelerdeki gelişimine vurgu yapıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU MACARİSTAN HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, 17 Ocak 2012 tarihinde Macaristan`da Merkez Bankası, veri koruma ve adalet konularında getirilen yeni düzenlemelere karşı Macaristan’a hızlandırılmış ihlal takibatı başlattı.

Devamını Oku

HIRVATLAR AB ÜYELİĞİNE “EVET” DEDİ

22 Ocak 2012 tarihinde Hırvatistan’da ülkenin Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin yapılan halk oylamasında Hırvatlar, AB üyeliğine “evet” dedi. Katılım oranının yüzde 43,58 olduğu referandumda yüzde 66,24 “evet” oyu çıkarken, seçmenlerin yüzde 33,16’sı AB’ye “hayır” dedi.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ VE GÜVENLİK POLİTİKASI YÜKSEK TEMSİLCİSİ ASHTON HİNDİSTAN’I ZİYARET ETTİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton 10 Şubat 2012 tarihinde Yeni Delhi’de düzenlenecek olan 12’nci AB-Hindistan Zirvesi’nin hazırlıkları kapsamında, 16 ve 17 Ocak 2012 tarihlerinde Hindistan’ı ziyaret etti. Bu ziyaretin gündemini AB-Hindistan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile dış politika ve güvenlik konularında işbirliği oluşturdu.

Devamını Oku

ADALET BAKANI SADULLAH ERGİN TASLAK YARGI PAKETİNE İLİŞKİN İPUÇLARI VERDİ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargıyı hızlandırmak amacıyla akademisyenler ile birlikte hazırlanan yargı paketinin bir bölümünü 18 Ocak 2012 tarihinde kamuoyuna açıkladı. Ceza, icra-iflas, idari yargı ile basın ve ifade özgürlüğü mevzuatında değişiklikleri kapsayan ve taslak metinde 100 maddeden oluşan reform paketinin yürürlüğe girmesi ile beraber 2 Milyon davanın ortadan kalkması veya daha çabuk sonuçlanması gündemde.

Devamını Oku

HRANT DİNK DAVASI KARARA BAĞLANDI

19 Ocak 2007`de Agos gazetesi önünde öldürülen gazeteci Hrant Dink cinayeti davası, beş yılın ardından 17 Ocak 2012 tarihinde karara bağlandı.

Devamını Oku

DOĞU AKDENİZ ÜLKELERİNE DEMOKRATİK REFORM İÇİN 4,8 MİLYON AVRO

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ve Avrupa Konseyi’nin (Council of Europe- CoE) Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland 17 Ocak 2012 tarihinde Doğu Akdeniz ülkelerine demokratik reformların güçlendirilmesi için 4,8 Milyon Avro’luk bir ortak program imzaladılar.

Devamını Oku

SÜTTE KANSER ENDİŞESİ İLE İLGİLİ TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker; geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada antibiyotikle tedavi edilen bazı hayvanlarda kanser, sarılık ve siroza yol açma tehlikesini artıran aflatoksin ve M1 kalıntıları bulunduğunu ve mevzuata uymayan işletmelerin cezalandırılarak isimlerinin kamuoyuna açıklanacağını belirtmişti. Bu, kamuoyunda sütte kanser tehlikesi ile ilgili tartışmalara yol açtı.

Devamını Oku

YABANCILARIN MÜLK SAHİBİ OLMASINA İLİŞKİN YENİ DÜZENLEMELER

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı tasarının Bakanlar Kurulu ve Meclis’te kabul edilmesinin ardından mütekabiliyet (karşılıklılık) şartının kaldırılmasıyla birlikte yabancılar ve uluslararası şirketler doğrudan taşınmaz mal sahibi olabilecek.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KOSOVA İLE VİZESİZ SEYAHAT DİYALOĞUNU BAŞLATTI

19 Ocak 2012 tarihinde, Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, Priştine’de Kosova ile vize muafiyeti için diyalog sürecini başlattı.

Devamını Oku

FİNLANDİYA’DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN İLK TURUNUN GALİBİ AB YANLISI NİİNİSTÖ OLDU

Finlandiya’da 22 Ocak 2012 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun galibi, hükümette olan merkez sağ görüşlü Ulusal Koalisyon Partisi’nden Maliye Eski Bakanı Sauli Niinistö oldu.

Devamını Oku

FRANSIZ HABERLEŞME ŞİRKETİ EUTELSAT ROJ TV’Yİ UYDU FREKANSINDAN ÇIKARDI

Lisansını Danimarka’dan almış olmasına rağmen Fransız Eutelsat şirketine ait Eurobird 9A uydusu üzerinden yayın yapan ROJ TV, Eutelsat’ın aldığı kararla uydudan çıkarıldı.

Devamını Oku

ROMANYA YOLSUZLUKLA MÜCADELE TAKİP VE DENETİM MEKANİZMASINDAN ÇIKMAK İSTİYOR

AB üyesi Romanya’nın Adalet Bakanı Catalin Predoiu, Temmuz 2012 itibariyle Romanya’ya uygulanan yolsuzlukla mücadele takip ve denetim mekanizmasının (Cooperation and Verification Mechanism – CVM) sona erdirilmesini talep etti.

Devamını Oku

AB’DE YILLIK ENFLASYON AZALDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın güncelleyerek 17 Ocak 2012 tarihinde açıkladığı verilere göre, Avro Alanı yıllık enflasyonu yüzde 2,7’ye indi. Kasım ayındaki yıllık oran ise yüzde 3 idi. AB-27’nin Aralık ayında yıllık enflasyonu ise Kasım ayındaki yüzde 3,4 değerinden yüzde 3’e indi.

Devamını Oku

AB VE AVRO ALANI DIŞ TİCARET VERİLERİ AÇIKLANDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat tarafından 13 Ocak 2012 tarihinde açıklanan verilere göre, Avrupa Birliği’nin 2010 yılı itibariyle AB dışı ülkelerle olan 16,8 Milyar Avro’luk dış ticaret açığı 2011 yılı itibariyle 7,2 Milyar Avro’ya geriledi.

Devamını Oku

AVRUPA’DA İŞSİZLİK EN FAZLA GENÇLERİ ETKİLİYOR

Fransız Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (IRES) tarafından 16 Ocak 2012 tarihinde yayımlanan rapora göre, AB çapında işsizlik en fazla gençleri etkiliyor. Rapora göre 2007 yılından bu yana AB çapında hızlı bir şekilde düşen istihdam rakamları, 2010 yılından itibaren üye ülkeler arasındaki farkları daha fazla görünür hale getirmiş durumda.

Devamını Oku

TÜRKİYE`NİN YENİ BERLİN BÜYÜKELÇİSİ HÜSEYİN AVNİ KARSLIOĞLU GÖREVİNE BAŞLADI

Türkiye`nin yeni Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, 16 Ocak 2012 tarihinde Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff`a güven mektubunu sunarak görevine resmen başladı.

Devamını Oku

ÜÇÜNCÜ TÜRKİYE SİYASAL VE SOSYAL EĞİLİMLER ARAŞTIRMASI’NA GÖRE TÜRK KAMUOYUNDA AB DESTEĞİ YÜZDE 54,7

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan Türkiye Siyasal ve Sosyal Eğilimler Araştırması’nın üçüncüsü, 11 Ocak 2012 tarihinde kamuoyuna duyuruldu. Türk halkının siyasi ve sosyal eğilimleri konusunda önemli bulguları içeren ve 8-18 Aralık 2010 tarihlerinde, 26 ilde ve 1000 kişi üzerinde yapılan anket, 2010’un ilk 6 ayında yüzde 44 olarak gerçekleşen hükümete güven oranının, yılın ikinci yarısında yüzde 26,5’e düştüğünü ortaya koyuyor.

Devamını Oku

2012 AB-ÇİN KÜLTÜRLERARASI DİYALOG YILI BAŞLIYOR

Ekim 2010’da gerçekleştirilen 13’üncü AB-Çin Zirvesi`nde kararlaştırıldığı üzere, 2012 AB-Çin Kültürlerarası Diyalog yılı olacak. AB-Çin Kültürlerarası Diyalog Yılı kapsamında, üye ülkelerde 150 adet projenin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Devamını Oku