İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 OCAK 2012

ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL VE FRANSA CUMHURBAŞKANI SARKOZY 2012 YILININ İLK GÖRÜŞMESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

9 Ocak 2012 tarihinde Berlin’de bir araya gelen Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Avro Alanı’nda finansal işlemler vergisi uygulanması konusunda anlaşırken, yeni AB Anlaşması’nın ise Mart ayı içinde imzalanması konusunda görüş birliğine vardı. 2011 yılı içerisinde 41 kez bir araya gelen Merkel ve Sarkozy, 2012 yılında gerçekleşen ilk buluşmalarında ağırlıklı olarak Avro Alanı borç krizi üzerinde yoğunlaştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Şansölye Merkel ile yakın işbirliği içinde olduklarını belirterek, Almanya ve Fransa’nın anlaşamadığı takdirde Avrupa’nın geleceğinden bahsetmenin anlamlı olmayacağını da sözlerine ekledi. Avrupa Birliği’nin iki lider ülkesi olarak güçlerinin ve sorumluluklarının farkında olduklarını ifade eden Sarkozy, bu nedenle ufak detay ve pürüzler yüzünden anlaşmazlığa düşme lükslerinin olmadığını vurguladı. Finansal işlemler vergisinin yürürlüğe konulmasına sıcak baktıklarını da belirten Sarkozy, bu konuda diğer ülkelere örnek olunması gerektiğini vurgulayarak aceleci olunmaması gerektiğini söyledi.

Almanya Şansölyesi Merkel ise Avro mali paketi konusundaki görüşmelerin olumlu bir sürece girdiğini ifade ederek, Avro ülkelerinde borçların frenlenmesi konusunda bir anlaşmanın Ocak ayında veya en geç Mart ayında imzalanabileceğini ifade etti. Almanya ve Fransa'nın sermayenin Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) daha hızlı bir şekilde yatırılması konusunu incelediğini ifade eden Şansölye Merkel, bunun için gerekli olan 80 Milyar Avro sermayeye Almanya'nın 22 Milyar Avro katkı yapması gerektiğini kaydetti. Yunanistan ile Avrupa bankaları arasındaki ülkenin borçları konusundaki görüşmelerin hızlandırılması ve ikinci yardım programının yürürlüğe girmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Merkel, aksi takdirde yeni yardım dilimlerinin ödenmesinin mümkün olamayacağının altını çizdi.