İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 OCAK 2012

13 OCAK’TA S&P FRANSA’NIN KREDİ NOTUNU AAA’DAN AA+’YA DÜŞÜRDÜ

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P) daha önce AAA kredi notuna sahip olan Fransa’nın notunu AA+’ya düşürme kararı aldı.  S&P Fransa ile birlikte İtalya, İspanya, GKRY, Portekiz, Avusturya, Slovakya, Slovenya ve Malta’nın da notlarını düşürdü. Diğer iki kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ve Fitch, Fransa’yı AAA kategorisinde değerlendirmeye devam ediyor. Uzmanlar tarafından, ABD’nin kredi notunun geçen Ağustos ayında ülkenin yüksek borçları nedeniyle düşürülmesini takip eden dönemde Fransa ve diğer ülkelerin notlarının düşürülmesi mantıki bir sonuç olarak değerlendiriliyor. Kredi derecelendirme endeksleri, özellikle ülkelerin borçlanma oranlarının planlanması sürecinde bankalar ve yatırımcılar tarafından kullanılıyor. S&P, kredi düşürme kararının en önemli sebepleri arasında Avro Alanı ülkelerinin borç krizine karşı etkili önlemler alamamalarını gösterdi. S&P, hükümetlerin sadece harcamayı kesmelerinin yeterli olmadığını ve harcamaların azaltılmasının iç talebi aşağıya çekerek büyümeyi durdurduğunu belirtti. Fransa’nın kredi notunun düşürülmesi her ne kadar bir süredir bekleniyorduysa da, piyasalarda ani tepkilere yol açtı ve Avro, Dolar karşısında değer kaybetti. Fransa’da seçimlere az bir süre kalmışken kredi notunun düşürülmesi Sarkozy açısından siyasi sonuçlara yol açabilir. Hâlihazırda AAA kredi notuna sahip olan tek Avro ülkesi Almanya.

S&P, Avrupa Finansal İstikrar Fonu (European Financial Stabilisation Fund-EFSF)  EFSF’nin kredi notunu da AA+’ya düşürdü. EFSF yöneticisi Klaus Regling EFSF’nin yeteri derecede fona sahip olduğunu belirtti. Yunanistan, İrlanda ve Portekiz için kurtarma paketlerini fonlamak amacıyla kurulan EFSF, bu fonların bir kısmını hisse satışları ile karşılayacak. Ancak, EFSF’yi finanse eden ülkelerden ikisi olan Fransa ve Avusturya’nın kredi notunun düşürülmesi EFSF’yi de etkiledi. 440 Milyar Avro’luk bir fona sahip olan EFSF Temmuz ayında yerini daimi bir fona bırakacak. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, Almanya’nın EFSF için ayırdığı 211 Milyar Avro’nun EFSF’nin borç verme kapasitesi için yeterli olduğunu ifade etti. Angela Merkel ise, garanti oranının yeterli olduğunu ve EFSF’nin AAA notuna ihtiyacı olmadığını belirtti. Avrupa Komisyonu ise, S&P’nin not düşürme kararının AB’nin mali birlik yönünde attığı adımları görmezden geldiğini belirtti. 2011’de yüzde 4,1 olan Avro Alanı’ndaki toplam bütçe açığının 2012’de yüzde 3,4’e düşmesi bekleniyor. Ancak, bütçe açıklarının düşürülmesinin tek başına yeterli olmadığı ve AB’nin temel sorunlar olan rekabet gücü ve makroekonomik dengesizlik konularına eğilmesi gerektiği bildiriliyor.

Yunanistan’ın durumu ise ciddiyetini koruyor. Geçen yıl özel yatırımcıların Yunanistan’ın borcunu yüzde 50 oranında silmesi konusunda anlaşılmıştı, ancak bunun nasıl gerçekleştirileceği hala bilinmiyor. Bu konudaki müzakerelerin Yunan hükümeti ve özel yatırımcılar arasında Çarşamba günü tekrar başlaması bekleniyor.