İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 OCAK 2012

AİHM TÜRKİYE’Yİ KIBRISLI RUMLARA TAZMİNAT ÖDEMEYE MAHKÛM ETTİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kıbrıslı Rumlar tarafından açılmış en kapsamlı mülkiyet davalarından birinde Türkiye’yi toplam 20,830 Milyon Avro tazminat ödemeye mahkûm etti.

"Lordos ve diğerleri" olarak tanımlanan ve 13 Rum tarafından 1990 yılında AİHM gündemine taşınan dava, davacıların Maraş bölgesindeki gayrimenkullerinin iadesi veya tazmini amacıyla açılmıştı. AİHM, davanın esasa ilişkin bölümü hakkında 2 Kasım 2010 tarihinde açıkladığı kararda, davacıların mülkiyet hakkının ihlal edildiğine hükmetmişti.

AİHM, 1 Mart 2010 tarihli Demopulos davası kararında KKTC'de kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu'nu (TMK) Kıbrıslı Rumlar için "etkin iç hukuk yolu" olarak tanıdığını bildirmiş ve gündemindeki yaklaşık 1400 Rum dava başvurusunu TMK'ya yönlendirmişti. AİHM, Demopulos kararı öncesi "kabul edilebilir" ilan ettiği Rum davalarının esasa ve tazminata ilişkin kararlarını kendisi açıklama kararı almıştı. "Lordos ve diğerleri" davası bu kapsam içine giriyor ve bu konumdaki son dava olma özelliği taşıyor.

9 Ocak 2012 itibariyle Kıbrıslı Rumlar tarafından Taşınmaz Mal Komisyonu’na yapılan 2.796 başvurudan 194'ü "dostane çözüm", 7'si ise "duruşma" yoluyla çözümlendi. Yine aynı tarih itibariyle davaları sonuçlanan başvuru sahiplerine TMK tarafından toplam 77,185 Milyon Avro tazminat ödendi.