İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 OCAK 2012

ROJ TV DAVASINDA KARAR AÇIKLANDI

Kopenhag Şehir Mahkemesi, 10 Ocak 2012 tarihinde Roj TV’nin terör örgütünün propagandasını yaptığına ve PKK’nın bir terör örgütü olduğuna hükmetti. Ancak Mahkeme, televizyon kanalının yayın lisansını iptal etmedi.  Mahkeme Roj TV ve Mesopotamia Broadcast A/S şirketlerine kırk gün üzerinden toplam 5,2 milyon Kron (700 bin Avro) para ceza verirken, her iki şirketin 360 biner Kron (toplam 100 bin Avro) mahkeme masrafı ödemesini de hükmetti. Mahkeme karara ilişkin gerekçesinde, Danimarka Ceza yasasının 79. Maddesi’ne göre, mahkemenin bir kanalın yayın lisansını iptal etmesi yönünde yasal dayanağı olmadığını ifade etti.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Danimarka’nın Roj TV ile ilgili mahkeme kararında terör örgütü ile televizyon arasında ilişki kurulduğunu belirterek, Mahkemenin, PKK’yı terörist örgüt olarak nitelendirdiği ve Roj TV’nin PKK adına propaganda yaptığını tespit ettiğini söyledi. Kararın uluslararası alanda terörle mücadele bakımından emsal teşkil edeceğini ifade eden Bakan Davutoğlu, yetkililerden kanalın kapatılması yönünde adım beklediklerini belirtti. AB Bakanı Egemen Bağış ise kararı talihsizlik ve telafisi zor bir gaf olarak nitelendirirken, kararın teröre ve terör örgütüne hizmet ettiğini söyledi.

Yakın geçmişte Türkiye-Danimarka ilişkileri denildiğinde akla ilk gelen konulardan biri olan Roj TV meselesinin geçmişi 2004 yılına kadar gidiyor. Londra merkezli yayın yapan ve MED-TV ismi ile kurulan televizyon, 1999 yılında terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının ardından İngiltere tarafından, terörü ve şiddeti teşvik ettiği gerekçesiyle kapatılmıştı. Sonrasında Fransa’da kurulan MEDYA TV’nin yayınlarına, benzer gerekçeler ile Fransa tarafından yasak getirilirken, 2004 yılında Roj TV adıyla Danimarka’da kurulan ve uydu üzerinden Kürtçe, Arapça, Farsça, Zazaca, Süryanice ve Türkçe yayın yapan televizyon kanalının, terör örgütü ile olan bağlantısı Türkiye tarafından belgeleriyle Danimarka makamlarına iletilmiş ve kapatılması için gerekli girişimler başlatılmış olmasına rağmen, kanal yakın geçmişe kadar yayınlarına devam etmişti. Türkiye ile Danimarka arasında sert sürtüşmelere neden olan Roj TV ile ilgili olarak Devlet Başsavcılığı tarafından Adalet Bakanı Lars Berfoed'in talimatı ile 2010 yılında kapatma davası açılmıştı. Türkiye’nin de yakından takip ettiği dava, Türkiye-Danimarka ilişkilerinde kritik bir öneme sahip.