İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 OCAK 2012

AP DIŞ İŞLERİ KOMİTESİ’NDE 2011 TÜRKİYE İLERLEME RAPORU’NA İLİŞKİN AP RAPORU TARTIŞILDI

12 Ocak 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İşleri Komitesi’nde Hollandalı Avrupa Halk Partisi Üyesi Ria Oomen-Ruijten’in hazırladığı “2011 Türkiye İlerleme Raporuna İlişkin AP Raporu” tartışıldı.

Raportör Oomen-Ruijten, yaptığı açıklamada Türkiye ve AB’nin “birbirine bağımlı olduğunu” belirterek, bu bağımlılığın her iki taraf için de pozitif sonuçlar doğurduğunu ve sorumluluklar yüklediğini belirtti. Raportör, Türkiye’nin AB açısından oynadığı önemli role değindi ve Türkiye’nin ekonomik büyüme potansiyeli, AB enerji güvenliğinin sağlanmasında oynadığı rol ve AB ve Türk Dış Politikası arasındaki potansiyel sinerjiye dikkat çekti. Oomen-Ruijten AB ve üye ülkelerin, Komisyon’un Ekim 2011 tarihinde sunduğu “pozitif gündem”i desteklemeleri gerektiğini ve yeni fasılların müzakereye açılabilmesi için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini kaydetti. Dış politika ve terörle mücadele alanında daha fazla işbirliği yapılması gerektiğini vurgulayan Raportör, PKK’nın silah, uyuşturucu ve insan kaçakçılığından gelir elde ettiğini belirterek, terörün AB’nin de sorunu olduğunu vurguladı.

Raportör ayrıca, Türkiye’de yeni bir Anayasa hazırlanması konusunda bir konsensüs olduğunu belirterek, temel hak ve özgürlükler, demokrasi, adaletin üstünlüğü ve çoğulculuk üzerine kurulacak bir Anayasa’nın yapacağı katkılara değindi. Oomen-Ruijten toplumun tüm kesimlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının da yeni Anayasa sürecine dâhil olması gerektiğinin altını çizdi.

Kürt sorununa siyasi bir çözüm bulunması gerektiğini belirten AP üyeleri, Barış ve Demokrasi Partisi de dâhil olmak üzere tüm siyasi partilerin bu sürece katkıda bulunması gerektiğini belirtti.

Türkiye’de adaletin üstünlüğü, basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü, kadın-erkek eşitliği raporla ilgili söz alan AP üyeleri tarafından eleştirilen başlıca noktalar oldu. Raporla ilgili söz alan AP üyeleri, Türkiye’de yargı sisteminin eksikliklerinin giderilebilmesi için, Tarama Sonu raporu henüz Konsey tarafından onaylanmamış olan Yargı ve Temel Haklar Faslı’nın (23’üncü Fasıl) bir an önce müzakereye açılması çağrısında bulundular.

AP üyeleri ayrıca, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezlekeden duydukları endişeyi dile getirdiler.

Arap Baharı ile değişmekte olan Ortadoğu ülkeleri için Türkiye’nin bir ilham kaynağı olduğunu belirten Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Hélène Flautre ise, Türkiye ile AB arasında dış politika alanındaki işbirliğinin artırılması gerektiğini ve bu alandaki engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı Grubu’nun (ALDE) İngiliz Üyesi Sir Graham Watson ise, Fransa Ulusal Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımını inkâr etmeyi suç sayan yasa tasarısını onaylamasının “olumlu bir sinyal olmadığını” belirtti.

Türk vatandaşlarına uygulanan vizeler hususunda Raportör Oomen-Ruijten, öğrencilerin, iş dünyasının ve sivil toplum temsilcilerinin AB’ye erişiminin kolaylaştırılması gerektiğini vurguladı.