İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 OCAK 2012

GÖKÇEADA’DA 48 YIL SONRA İLK KEZ BİR RUM İLKOKULUNUN AÇILMASI GÜNDEMDE

Gökçeada’daki Rum cemaatinin Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığı başvuru sonrasında adada bir Rum ilkokulunun açılması için gerekli girişimlerin yapılmasına izin verildi. Bu karar, en son 48 yıl önce kapanan Rum okullarından sonra Türkiye’de bir ilki temsil ediyor.

Azınlık Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas, “konunun Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından kendilerine şimdilik sözlü olarak iletildiğini, bundan sonra adada yaşayan Rum cemaati üyelerinin Çanakkale Valiliği’ne başvuruda bulunması gerektiğini” belirtti. İlkokulun açılması halinde, Gökçeada’dan İstanbul’a ve hatta Yunanistan’a göç etmiş bazı Rumlar’ın tekrar adaya dönmek istedikleri de belirtiliyor.

Gökçeada’daki en son Rum Okulu 1964 yılında kapatılmıştı. 1960 yılında adada toplam 5.487 Rum varken, şu anda adadaki Rum nüfusun sayısı 180-200 civarında. Açılacak bir ilkokul ile az sayıda da olsa Rum çocuklarının adada okuyabilmesi amaçlanıyor. Lozan Antlaşması ile Rumlara azınlık statüsü ile kendi okullarını açma, yönetme ve denetleme hakkı verilmişti. 1936 yılında Türkiye’deki toplam Rum nüfusu ise 135 bin iken bugün bu sayı 2 bin 500 civarında.