İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avro Grubu ve AB Ekonomi ve Maliye Bakanları gayrı resmi toplantıları, AB-Afrika Zirvesi, AB ve Çin stratejik ortaklık görüşmeleri, AB-ABD Enerji Konseyi, Schengen Vize Kodu’nda değişiklik yapılmasını teklif eden paket, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) roaming ücretlerinin kaldırılmasına ilişkin kararı ve Avrupa Komisyonu’nda 6 üyesinin seçim iznine ayrılmaları yer aldı.

Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminde ise, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından AB yetkililerinin Türkiye’ye üyelik müzakerelerinin canlandırılması yönündeki uyarı ve açıklamaları ön plandaydı.

Türkiye ile AB arasında vize konusu ile ilgili diğer bir önemli gelişme de haftanın son günlerine damgasını vurdu. Bu gelişme Berlin Yüksek İdare Mahkemesinin bir Türk iş adamının başvurusu ile ilgili kararıydı. Karar AB Adalet Divanı’nın 2009 yılında aldığı ve hizmet sunumu için Almanya’ya seyahat eden Türk vatandaşlarının vize zorunluluğu olmadığına hükmeden Soysal kararını büyük ölçüde teyit etti. Vakfımız bu konuda bir açıklama yayınladı. İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından 4 Nisan 2014 tarihinde yapılan basın açıklamasında, bir Türk işadamının 2010 yılında Schengen vizesinin uygulanmasına dair Berlin Yüksek İdare Mahkemesi’ne açtığı tespit davasının sonucu değerlendirildi. Mahkeme, Almanya’ya çalışma amaçlı seyahat etmeyen, seyahati üç ayı geçmeyen ve Almanya’daki şirketlere görüşme veya fuarlara katılım amaçlı gidenTürk iş adamlarının, Almanya'ya vizesiz giriş yapabileceklerine hükmetti.

Geçtiğimiz hafta İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan başkanlığındaki İKV heyeti Brüksel’e önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Ömer Cihad Vardan başkanlığındaki İKV Heyeti, 16 Nisan 2014 tarihinde Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanlığı’na yeni atanan Büyükelçi Stefano Manservisi ile Brüksel’de bir araya geldi. Heyet, yeni dönemde yapılacak çalışmalar hakkında Büyükelçiyi bilgilendirdi ve Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ile İKV’nin ortak çalışma ve işbirliği fikrine açık olduklarını ifade ettiler. 

Ukrayna’nın durumu ve Rusya ile ilişkiler gerek AB, gerekse ABD için önemini korumaya devam ediyor. Kritik gelişmeler ve önlemler son olarak NATO Dışişleri Bakanları toplantısında ele alındı. 1-2 Nisan 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen toplantıda, Rusya ile askeri ve sivil işbirliğinin askıya alınması, Rusya’ya karşı Ukrayna’ya destek verilmesi ve Doğu Avrupa’da bulunan NATO güçlerinin artırılması kararlaştırıldı. Askeri seçeneklerin gündeme gelmediği toplantıda, izlenmesi gereken en makul yolun siyasi ve diplomatik çözüm olduğunda mutabık kalındı.

1 Nisan ve 2 Nisan 2014 tarihlerinde Avro Grubu ve AB Ekonomi ve Maliye Bakanları gayrı resmi toplantısı gerçekleştirildi. Avro Grubu toplantısında, Yunanistan’da ekonomik programın 2013 hedeflerinin aşılması ve 2014 yılının da karşılanmakta olmasının borç servisi için ilave finansmana imkân verdiği kaydedildi. 2 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşen AB Ekonomi ve Maliye Bakanları gayrı resmi toplantısında, bankacılık sektörünün reformu kapsamında piyasa yapıcılığı konusu ele alındı ve Avrupa Merkez Bankası Denetim Kurulu’nun Kasım 2014’te Avro Alanı Denetim Kurumu olarak görev yapmasının öngörüldüğü ifade edildi.

4’üncü AB-Afrika Zirvesi 2-3 Nisan 2014 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşti. Zirve’de Orta Afrika krizi, göç, eğitim, iklim değişikliği, ekonomik büyüme gibi önemli konuların ele alındı ve göç ve hareketlilik konusunda ortak bir bildiri yayımlandı. Bildiri, göç ve hareketliliğin iki kıtaya önemli kazanımlar ile birlikte, sürdürülebilir ekonomik, sosyal ve ekolojik gelişime katkı sağlayacağına işaret ediyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 31 Mart- 1 Nisan 2014 tarihlerinde Brüksel’e ziyarette bulundu. AB-Çin ikili ilişkilerin önemli derecede güçlendiğinin bir göstergesi olarak değerlendirilen ziyarette, küresel barış ve istikrarın korunması adına dış politika ve güvenlik konularındaki işbirliğinin güçlendirmesi ve AB ve Çin arasında uzun vadede derin ve kapsamlı bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelerin başlatılması kararlaştırıldı.

Ukrayna’daki gelişmeler ve Rusya’nın tutumu, enerji açısından büyük ölçüde dışa bağımlı olan AB’nin enerji politikasını yakından ilgilendiriyor. 2 Nisan 2014 tarihinde AB-ABD Enerji Konseyi’nin beşinci toplantısı gerçekleştirildi. Konsey toplantısında, Ukrayna’daki gelişmelerinin tekrar gündeme getirdiği AB’nin enerji güvenliği konusundaki sorunların birlikte aşılması için çalışacaklarını beyan eden AB ve ABD, Rusya ile olan enerji ilişkilerinin karşılıklı olarak, şeffaf, adaletli ve rekabete açık olması gerektiğini belirttiler.

Avrupa Komisyonu 1 Nisan 2014 tarihinde, Schengen üyesi AB üye ülkelerini ziyaret etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşları için, 2010 yılından bu yana geçerli olan Schengen Vize Kodu’nda değişiklik yapılmasını teklif eden bir paket açıkladı. Paket kapsamında, genel olarak Schengen vize başvuru taleplerinin daha kısa sürede sonuçlanması ve çok girişli ve kalış süresi 90 günden daha fazla olan vizelerin başvuranlara verilmesi öngörülüyor.

Özellikle internet sağlayıcıları ilgilendiren bir diğer gelişme ise AP’den geldi. Avrupa parlamenterleri internet sağlayıcıların sunulan hizmetleri ekonomik veya diğer nedenlerle bloke etmesi ya da yavaşlatmasının önlenmesi ve 15 Aralık 2015 itibarıyla, diğer bir AB üyesi ülkede cep telefonu kullanımında roaming ücretlerinin kaldırılması kararını aldı.  Yasama süreci henüz devam ediyor ve yasa tasarısı Mayıs ayındaki seçimler sonrasında görev alacak yeni AP’ye devredilecek.

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, 25 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Avrupa Komisyonu’nun 7 üyesinin AP üyeliğine adaylığı sebebiyle, bu üyelerin 6’sının seçim kampanyası yürütmek üzere görevlerinden izinli sayılacağını söyledi. Seçim iznine ayrılacak olan Komisyon üyelerinin sorumluluklarını, geçici olarak diğer Komisyon üyeleri yürütecek.

Son olarak, twitter erişiminin Mahkeme kararı sonrasında serbest bırakıldığını, ancak bülten yayına hazırlandığında YouTube’a erişimin engellenmeye devam ettiğini not edelim.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.