İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2014

4’ÜNCÜ AB-AFRİKA ZİRVESİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİ

4’üncü AB-Afrika Zirvesi 2-3 Nisan 2014 tarihlerinde 61’i devlet ve hükümet başkanı seviyesinde olmak üzere, toplam 76 ülkenin katılımıyla Brüksel’de gerçekleşti. AB tarafının AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun temsil ettiği Zirve’ye, ayrıca Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun da katildi.

Zirve’nin en önemli gündem maddelerinden biri olan Orta Afrika krizi ile ilgili konuları tartışan Avrupalı ve Afrikalı liderler, bölgede yaşanan şiddet eylemlerinin sona ermesi ve güvenliğin tekrar sağlanması için gerekli çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundu. Ana temasını “insana, refaha ve barışa yatırım” olarak belirlenen Zirve’de liderler bu alanlardaki işbirliğini artırıcı yol haritası üzerinde görüşerek, iki taraf arasındaki mevcut ekonomik ilişkileri de değerlendirdi.

Ekonomik ilişkilerin kuvvetlendirilmesi gerektiğini savunan Avrupalı ve Afrikalı liderler, iki kıta arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulamakla birlikte, AB ve Afrika’nın insan kaynaklarını ve beşeri sermayesini geliştirme konusunda eğitim ve öğretimin önemi, yeni yatırımların teşvik edilmesi için gerekli teşvik unsurlarının sağlanması, istihdam yaratılması ve sürdürülebilir kalkınma gibi konuları da masaya yatırdılar.

Göç, eğitim, iklim değişikliği, ekonomik büyüme gibi önemli konuların ele alındığı Zirve’de konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, AB ve Afrika Birliği ortaklığının her zamankinden daha önemli olduğunu vurgulayarak, Avrupa ve Afrika kıtalarının global vizyonlarının “yarış değil işbirliği” olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Barroso konuşmasında, AB’nin özellikle insan haklarına saygı, sürdürülebilir büyüme, istihdam yaratılması ve yoksullukla mücadele gibi önemli sosyo-ekonomik alanlarda Afrika’yı desteklediğini ifade ederek, Afrika’nın yeniden doğarak, güvenlik konusunda önemli adımlar atması gerektiğini, mevcut durumda terörizmin hem Afrika hem de AB için büyük bir tehdit oluşturduğunun altını çizdi. Barroso, AB’nin yaşanan finansal krize rağmen, Afrika’nın kalkınması için verilen maddi yardım sözlerini tutacaklarını, 2014-2020 çok yıllı mali dönemi kapsamında ilk 3 yıl 800 milyon avro değerinde yardım yapılacağını açıkladı.

Avrupalı ve Afrikalı liderler, göç ve hareketlilik konusunda ortak bir bildiri yayımladılar. Bildiride göçün ve hareketliliğin iki kıtaya da çeşitli zorlukların yanı sıra önemli faydalar sağlayacağına değinen liderler bu vesile ile sürdürülebilir ekonomik, sosyal ve ekolojik gelişime katkı sağlayacağını; bu hedef doğrultusunda yasadışı göçle mücadeleye ek olarak yasal göçün desteklenmesi ve gözetimli hareketliliğin sağlanması gerektiğini vurguladılar.

Öte yandan, AB-Afrika Zirvesi öncesinde Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşanan krizin ele alındığı olağanüstü toplantı düzenlendi. Toplantının gündem maddesini ise yaklaşık bir yıldır devam eden Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki şiddet eylemleri ve bölgeye yönelik yapılan yardım imkânları tartışıldı. Toplantıda söz alan, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, artan ve giderek yayılan şiddet eylemlerinin sivil halk üzerinde yarattığı etkiler sebebiyle AB tarafından endişe ile karşılandığına değinerek, uluslararası düzeyli bir barış gücünün oluşturulmasının önemine değindi.