İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2014

ÇİN CUMHURBAŞKANI Xİ JİNPİNG AB LİDERLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun daveti üzerine 31 Mart ve 1 Nisan 2014 tarihlerinde Brüksel’e ziyarette bulundu. Çin Cumhurbaşkanı’nın AB’ye yaptığı bu ilk ziyareti, geçtiğimiz son 40 yılda ikili ilişkilerin önemli derecede güçlendiğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Çin Cumhurbaşkanı’nın ziyareti vesilesiyle liderler, bölgesel ve küresel sorunları ele alarak, dünya çapında barış ve istikrarının korunması adına dış politika ve güvenlik konularındaki işbirliğini güçlendireceklerini belirtiler. Görüşmelerde, İran, Suriye, Ukrayna, Kuzey Afrika ve Doğu Asya’daki son gelişmeler özellikle değerlendirildi. Bu görüşmeler esnasında, nükleer silahların sınırlanması da önemli bir gündem maddesini oluşturdu. Korsanla mücadele ve deniz güvenliğine yönelik AB ve Çin arasında başlatılan girişimler de değerlendirildi. Tüm bunların yanı sıra, liderler küresel yönetişim, kalkınma konuları, sera gazı salınımları ve insan hakları alanlarında daha fazla işbirliğinde bulunacaklarını açıklardılar.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve AB liderleri ayrıca AB ve Çin arasındaki ticari ve yatırım ilişkilerine de değindiler. Bu kapsamda, liderler, AB ve Çin arasında öngörülen yatırım anlaşması için müzakerelerin başlatılmasını olumlu karşıladıklarını belirtiler. Ayrıca, AB liderleri, Dünya Ticaret Örgütü’nün 23 üyesi arasında müzakere edilen Hizmetler Ticaret Anlaşması’na (Trade in Services Agreement - TiSA) Çin’in de katılmasını desteklediklerini açıkladılar.  Görüşmeler esnasında, AB ve Çin arasında uzun vadede derin ve kapsamlı bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelerin başlatılması da gündeme geldi.