İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2014

BARROSO, KOMİSYON’UN ALTI ÜYESİNİN SEÇİM İZNİNE AYRILACAĞINI AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, 2 Nisan 2014 tarihinde yaptığı açıklamada, 25 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Avrupa Komisyonu’nun yedi üyesinin AP üyeliğine aday olacağını ve bunlardan altısının seçim kampanyası yürütmek üzere görevlerinden izinli sayılacağını açıkladı. Bilindiği üzere, Komisyon üyelerinin siyasi ve ulusal açıdan tarafsız olmaları görevlerini yerine getirebilmeleri açısından büyük önem taşıyor. Komisyon Üyeleri Davranış Kuralları ((C(2011) 2904), Komisyon üyelerinin görevlerini sürdürürken aktif siyasi seçim kampanyası yürütme niyetinde olmaları halinde, bunu Komisyon Başkanı’na bildirme ve aktif seçim kampanyaları süresince Komisyon’daki görevlerinden çekilmekle yükümlü kılıyor.

Buna göre, Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Temel Haklar ve Vatandaşlıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Viviane Reding, Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Antonio Tajani, Kurumlar Arası İlişkiler ve Yönetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroš Šefcovıc, Mali Programlama ve Bütçeden Sorumlu Üyesi Janusz Lewandowski ve Tüketici Politikasından Sorumlu Üyesi Neven Mimica, 19 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasında görevlerinden izinli sayılacak. Komisyon’un Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn ise 7 Nisan itibarıyla seçim iznine ayrılacak. Komisyon’un altı üyesinin 26 Mayıs 2014 tarihinde aktif görevlerine geri dönmeleri öngörülüyor. Aralarından AP üyeliğine seçilenlerin, AP’deki görevlerini üstlenmeyi tercih etmeleri halinde, Komisyon üyeliğinden Haziran ayı sonuna kadar istifa etmeleri gerekecek.

Barroso, seçim iznine ayrılacak Komisyon üyelerinin sorumluluklarını geçici olarak hangi Komisyon üyelerinin sürdüreceğini de kamuoyuyla paylaştı. Buna göre, Barroso, Šefcovic’in dosyası olan kurumlar arası ilişkiler ve yönetim dosyasını geçici olarak üstlenecek. Ulaştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, Rehn’in; Kalkınmadan Sorumlu Komisyon Üyesi Piebalgs, Lewandowski’nin; Bölgesel Politikadan Sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn, Reding’in; İstihdam ve Sosyal Politikadan Sorumlu Komisyon Üyesi László Andor, Mimica’nın; İç Pazar ve Hizmetlerden Sorumlu Komisyon Üyesi Barnier ise Tajani’nin dosyasını geçici olarak yürütecek.

Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht ise AP üyeliği için aday olmasına karşın seçim iznine ayrılmayacak. Aktif bir seçim kampanyası yürütmeyeceğini belirten De Gucht, AP üyesi seçilmesi halinde, bu görevi üstlenmeyeceğini açıklamış ve Komisyon’daki görevini sürdürmek niyetinde olduğunu ifade etmişti.

Barroso II Komisyonu’nun görev süresi, Kasım ayı sonunda sona erecek.