İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2014

Norveç eski Başbakanı Stoltenberg, NATO Genel Sekreterliği’ne atandı

Norveç eski Başbakanı Jens Stoltenberg, NATO Genel Sekreteri olarak atandı. NATO genel sekreterliği görevini, mevcut Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen’in görev süresinin dolmasının ardından, 1 Ekim 2014 tarihinde devralacak olan Stoltenberg, bu görevi, Kuzey Atlantik İttifakı’nın, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi başta olmak üzere, birçok zorlukla karşı karşıya kaldığı kritik bir dönemde üstlenecek.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, yeni NATO Genel Sekreteri’nin atanması sürecinde İttifak’ın yeni üyeleri olan Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden bir genel sekreterin atanması konusunda tartışmalar yaşandı. Buna karşın, Stoltenberg 28 üyeli Kuzey Atlantik İttifakı’nın büyük desteğini aldı. Stoltenberg’in genel sekreterlik yarışında en önemli rakibinin İtalya Savunma eski Bakanı Franco Frattini olduğu belirtildi.

2000-2001 ve 2003-2011 tarihleri arasında Norveç’in Başbakanı olarak görev yapan Jens Stoltenberg, uluslararası alanda tanınan bir isim. Başbakanlığı döneminde NATO’nun Afganistan ve Libya’daki askeri operasyonlarına destek vermesi ve 2011 yılında aşırı sağcı Anders Breivik’in Ütoya Adası’nda 77 kişinin ölümüne neden olan saldırısının ardından takındığı sakinleştirici ve sağduyulu tavrıyla tanınıyor.