İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2014

Kıbrıs müzakerelerinde tarama süreci devam ediyor

31 Mart 2014 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve GKRY lideri Nikos Anastasiadis BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın ev sahipliğinde ara bölgede bir araya gelerek, Kıbrıs barış müzakerecileri Kudret Özersay ve Andreas Mavroyannis’in yürüttüğü görüşmeleri değerlendirdiler ve bundan sonra atılacak adımları ele aldılar.

Görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, GKRY lideri Anastasiadis ile önemli konuları ele aldıklarını belirten KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugüne kadar Kıbrıs barış görüşmeleri çerçevesinde gözlemlenen gelişmeleri takiben önümüzdeki dönemde müzakerelerde bir sonraki aşamaya geçilmesi için gerekli çalışmalara başlayacaklarını belirtti. Tarama sürecinin ardından iki tarafın görüşleri ve önerileri doğrultusunda belirlenecek olan “köprü kurucu önerilerin” ele alınacağını belirten Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Düşüncelerimizi biraz daha iyi okuyabilme fırsatı bulduk. İyi, samimi ve verimli bir toplantı olduğunu söyleyebileceğim bir toplantı gerçekleştirmiş olduk. Mühim olan bundan sonraki tarama olayı bittikten sonra özlü konularda ortaya koyacağımız önerilerimiz ve bunların değerlendirilmesinin sonuçlanmasıdır. Esas müzakerelerin o zaman daha detaylı bir şekilde devam edeceğini tartışmış olduk. Bugünkü müzakerelerden memnun olduğumu söyleyebilirim.”

GKRY lideri Anastasiadis ise Kıbrıs sorununun çözümü için daha etkin bir diyalog sürecinin gerekliliğine işaret ederek, müzakere sürecinde ele alınacak unsurların daha ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.