İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2014

AB Tüketici Zirvesi gerçekleştirildi

1-2 Nisan 2014 tarihilerinde düzenlenen AB Tüketici Zirvesi’nde, tüketicilerin dijital sektörden tam anlamıyla nasıl yararlanabilecekleri görüşüldü. Zirvede, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu, ulusal hükümetler, tüketici ve iş dernekleri, yetkili uygulayıcı ve düzenleyicilerin yanı sıra, Avrupa Tüketim Merkezleri ve Avrupa Veri Koruma Yöneticisi’nin temsilcilerden oluşan yaklaşık 400 katılımcı bir araya geldi. 

Tek dijital pazarın tamamlanmasının, AB tüketicilerine yıllık ortalama 400 milyar avro, AB genelinde ise 200 milyar avro değerinde bir kazanç getirmesi bekleniyor. Ancak dijital ekonomi tüketicilere önemli faydalar sağlarken,  aynı zamanda çevrimiçi haklarına ilişkin ciddi soruları da beraberinde getiriyor.

Zirvede farklı alanlarda düzenlenen çalıştaylarda bağlanabilirlik,  çevrimiçi tüketiciler için AB hakları, çevrimiçi ödemeler, dijital okuryazarlık ve internet ortamında güvenlik gibi konular öncelikle ele alındı.

Zirveye ilişkin detaylı bilgilere Avrupa Komisyonu’nun http://www.european-consumer-summit.eu/2014/ internet adresinden ulaşılabilir.