İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2014

AB, Orta Afrika Cumhuriyeti’ne barış gücü gönderiyor

AB’nin Orta Afrika Cumhuriyeti’ne barış gücü gönderme kararı uygulamaya geçiyor.  Brüksel’de devam eden AB-Afrika Zirvesi sırasında, 1 Nisan 2014 tarihinde alınan karar uyarınca, ilk AB askerlerinin iki gün gibi kısa bir sürede Orta Afrika Cumhuriyeti’ne ulaşması planlandı.

28 Mart 2014 tarihinde yapılan güvenlik konferansında, Almanya, İngiltere Fransa ve İtalya misyona stratejik ve lojistik ulaşım desteği sağlamakta anlaşmasının ardından hayata geçirilecek olan AB Barış Gücü Orta Afrika Cumhuriyeti (EUFOR CAR)adlı misyon, AB’nin 5’inci askeri operasyonu olma özelliğini taşıyor. Ülkenin başkenti Bangui sınırları içinde kalan hava alanı civarı ve iki bölgenin güvenliğini sağlayacak olan EUFOR CAR, ilk etapta 6 ay süre ile görevlendirildi.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton yaptığı basın açıklamasında, EUFOR CAR ile, ülkede istikrar ve güvenliği sağlamaya yönelik uluslararası çabalara AB’nin katkı sağlama yönündeki kararlılığın göstergesi olduğunu ve siyasi geçiş sürecini rayına koymak açısından kamu düzeninin en kısa sürede tekrar sağlanmasının hayati önemde olduğunu vurguladı.

Hazırlık aşaması dâhil olmak üzere, tam operasyonel hale gelmesinden itibaren 6 aylık süre için, barış gücü misyonunun toplam maliyetinin 25,9 milyon olacağı tahmin ediliyor. Fransız Generel Philippe Pontiès’nin kumanda edeceği EUFOR CAR, bin askeri personelden oluşacak.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde iç süregelen iç çatışmalar nedeniyle 4,6 milyon nüfuslu ülkenin yarısı muhtaç hale gelirken, yaklaşık bir milyon kişi de evsiz kaldı.