İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği’nin (AB) gündeminde NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi, Avro Grubu ve AB Ekonomi ve Maliye Bakanları gayrı resmi toplantıları, AB-Afrika Zirvesi, AB ve Çin stratejik ortaklık görüşmeleri, AB-ABD Enerji Konseyi, Schengen Vize Kodu’nda değişiklik yapılmasını teklif eden paket, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) roaming ücretlerinin kaldırılmasına ilişkin kararı ve Avrupa Komisyonu’nda 6 üyesinin seçim iznine ayrılmaları yer aldı.

Devamını Oku

BERLİN YÜKSEK İDARE MAHKEMESİ’NDEN VİZE KONUSUNDA ÖNEMLİ KARAR

Schengen vizesinin Fransa`dan alındığı gerekçesiyle 2010 yılında Almanya’da Duisburg Havalimanı`ndan geri gönderilen bir Türk işadamı tarafından, Almanya`daki Berlin Yüksek İdare Mahkemesi’nde açılan tespit davasında Mahkeme, 26 Mart 2014 tarihinde kararını verdi.

Devamını Oku

İKV HEYETİ, AVRUPA KOMİSYONU TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI BÜYÜKELÇİ MANSERVİSİ İLE BİRARAYA GELDİ

İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Brüksel Temsilcisi M. Haluk Nuray ve TOBB AB Daire Başkanı Mustafa Bayburtlu’dan oluşan İKV Heyeti, 28 Mart 2014 tarihinde, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanlığına yeni atanan ve 16 Nisan 2014 tarihi itibariyle resmen görevine başlayacak olan Büyükelçi Stefano Manservisi ile, Brüksel’de biraraya geldi.

Devamını Oku

NATO, RUSYA İLE ASKERİ VE SİVİL İŞBİRLİĞİNİ ASKIYA ALDI

NATO Dışişleri Bakanları toplantısı 1-2 Nisan 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Toplantıda, Rusya ile askeri ve sivil işbirliğinin askıya alınması, Rusya’ya karşı Ukrayna’ya destek verilmesi ve Doğu Avrupa’da bulunan NATO güçlerinin artırılması kararlaştırıldı.

Devamını Oku

AVRO GRUBU VE AB VE EKONOMİ BAKANLARI GAYRIRESMİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1 Nisan 2014 tarihinde Yunanistan’da gerçekleşen Avro Grubu toplantısında, Avro Alanı Maliye Bakanları, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’den oluşan Troyka’nın ikinci makro ekonomik istikrar programı kapsamındaki dördüncü gözden geçirmenin sonuçlanmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirttiler.

Devamını Oku

4’ÜNCÜ AB-AFRİKA ZİRVESİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİ

4’üncü AB-Afrika Zirvesi 2-3 Nisan 2014 tarihlerinde 61’i devlet ve hükümet başkanı seviyesinde olmak üzere, toplam 76 ülkenin katılımıyla Brüksel’de gerçekleşti.

Devamını Oku

ÇİN CUMHURBAŞKANI Xİ JİNPİNG AB LİDERLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun daveti üzerine 31 Mart ve 1 Nisan 2014 tarihlerinde Brüksel’e ziyarette bulundu.

Devamını Oku

AB-ABD ENERJİ KONSEYİ TOPLANTISI YAPILDI

AB-ABD Enerji Konseyi’nin beşinci toplantısı 2 Nisan 2014 tarihinde, AB adına Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve AB Konseyi Başkan Yardımcısı Catherine Ashton, Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger, ABD adına ise Başkan Yardımcısı John Kerry ve Enerji Bakan Yardımcısı Daniel Poneman’ın katılımlarıyla Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU SCHENGEN VİZE KODU’NDA DEĞİŞİKLİK TEKLİFİNİ SUNDU

Avrupa Komisyonu’nun Sanayiden Sorumlu Üyesi Antonio Tajani ve Komisyon’un İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, 1 Nisan 2014 tarihinde, Schengen üyesi AB üye ülkelerini ziyaret etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşları için, 2010 yılından bu yana geçerli olan Schengen Vize Kodu’nda değişiklikleri içeren değişiklik teklif paketini açıkladı.

Devamını Oku

AP İNTERNETTE AÇIK ERİŞİM VE ROAMING ÜCRETLERİNİN KALDIRILMASINI İSTEDİ

AP, 3 Nisan 2014 tarihinde yapılan oylamada internet sağlayıcıların sunulan hizmetleri ekonomik veya diğer nedenlerle bloke etmesi ya da yavaşlatmasının önlenmesi ve 15 Aralık 2015 itibarıyla, diğer bir AB üyesi ülkede cep telefonu kullanımında roaming ücretlerinin kaldırılması kararını aldı.

Devamını Oku

BARROSO, KOMİSYON’UN ALTI ÜYESİNİN SEÇİM İZNİNE AYRILACAĞINI AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, 2 Nisan 2014 tarihinde yaptığı açıklamada, 25 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Avrupa Komisyonu’nun yedi üyesinin AP üyeliğine aday olacağını ve bunlardan altısının seçim kampanyası yürütmek üzere görevlerinden izinli sayılacağını açıkladı.

Devamını Oku