İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 OCAK 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği gündemine Macaristan’da yürürlüğe giren tartışmalı yeni Anayasa damgasını vurdu. Hükümetin, Merkez Bankası, yargı ve medya üzerindeki gücünü artıran Anayasa değişikliğinin 1 Ocak 2012’de yürürlüğe girmesi Macaristan’da on binlerce kişinin sokaklara dökülmesine yol açarken, Avrupa Komisyonu da Macaristan Anayasası’nın AB Antlaşmaları ile uyumunu inceleme kararı aldı.

Üye ülkelerden krizle boğuşan İtalya, Bulgar ve Romen işçilere uygulanan işgücü piyasası kısıtlamalarını kaldırma kararı alırken, İspanya ise, 2012’ye girerken bütçe hedeflerini karşılayabilmek için bir dizi kemer sıkma önlemi kabul etti. Almanya’da Cumhurbaşkanı Wulff‘un adının karıştığı yolsuzluk iddiaları sebebiyle, bazı önde gelen Alman medya kuruluşları Wulff’u istifaya çağırdı. Yunanistan eski Başbakanı Papandreu aktif siyaseti bırakacağını açıklarken, Avrupa Komisyonu, Yunanistan’ın 2009 yılında çiftçilere destek olarak almış olduğu 425 Milyon Avro’luk fonun AB kurallarına aykırı olduğunu belirterek iade edilmesini istedi.  1 Temmuz 2013 tarihinde AB’nin 28’inci üyesi olacak Hırvatistan ise, 22 Ocak 2012’de yapılacak AB’ye katılım referandumu öncesinde kampanyalara başladı.

Avrupa Komisyonu, kamuoyunun yasama sürecine erken katılımını teşvik etmek için kamu ile istişare sürecini 8 haftadan 12 haftaya çıkardı. Avrupa Merkez Bankası’nın Başekonomistliği görevine Belçikalı Peter Praet’in getirilmesi, AMB’de bir geleneğin değiştiği şeklinde yorumlandı.

Türkiye’de aralarında TOBB ve TÜSİAD gibi 32 önde gelen kuruluş girişimcilik kültürünün geliştirilmesi ve girişimcilerin desteklenmesi amacıyla Girişimcilik Konseyi çatısı altında bir araya geldi. TOBB öncülüğünde kurulan Anayasa Platformu ise “Anayasa Vatandaş Toplantıları”nın ilkini Ankara’da gerçekleştirdi. Türkiye’de gündemin en önemli maddesini ise, Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanması oluşturdu.

AB ülkeleri İran’a nükleer programı sebebiyle petrol ambargosu uygulama prensibinde mutabakata varırken, İran’ın nükleer programı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İran’a gerçekleştirdiği ziyaretin gündem maddeleri arasında yer aldı.

Bütün okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.