İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 OCAK 2012

FEDERAL ALMANYA’DA CUMHURBAŞKANLIĞI KRİZİ SÜRÜYOR

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Aşağı Saksonya eyalet başbakanı olduğu dönemde bir arkadaşının eşinden aldığı düşük faizli konut kredisi hakkında kamuoyunu zamanında bilgilendirmediği için pişman olduğunu belirtirken istifa etmeyeceğini de kesin bir dille ifade etti. Cumhurbaşkanı Wulff, konu hakkındaki haberin yayımlanmasını engellemek istemediğini, sadece haberin basımını bir gün erteletmek amacıyla Bild gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann’ı aradığını belirtti.

 

Wulff, Kai Diekmann ile haber üzerine konuşarak haberi gerçeğe uygun hale getirmek için bir gün erteletmek istediğini belirtirken, yine de Diekmann’ı aramasının hatalı bir davranış olduğunu da kabul ederek, Alman kamuoyundan özür diledi. Alman Cumhurbaşkanı’nın konuyla ilgili ifadesine yanıt olarak Bild gazetesinden yapılan açıklamada ise, Wulff'un söylediklerinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Bild gazetesi Berlin Bürosu Şefi Nikolaus Böhme, Wulff'un Diekmann'ı aramasının haber merkezi tarafından farklı bir şekilde algılandığını belirtti. Böhme, telesekretere bırakılan mesajın Cumhurbaşkanı'nın aldığı konut kredisi ile ilgili haberin yayınlanmasını ertelemeyi değil engellemeyi hedeflediğini ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı seçilmeden önce mensubu olduğu CDU’nun desteğine rağmen, Wulff'un aldığı kredi, iş adamı arkadaşlarının yanında yaptığı tatiller ve basına yönelik tutumu ile ilgili iddialara verdiği yanıtlar muhalefeti tatmin etmedi. Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Andrea Nahles, Wulff'un birçok soruya tam olarak yanıt vermediğini ifade ederek, Wulff'u düşüncesiz tutumu nedeniyle cumhurbaşkanlığı makamına zarar vermekle suçladı. Sosyal Demokrat Parti Alman Meclis Grup Başkanı Hubertus Heil da, bir Alman radyosuna verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Wulff’un kötü niyetli medya veya bir karalama kampanyasından değil, tam tersine kendisinin sorumlu olduğu hatalardan muzdarip olduğunu vurguladı.