İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 OCAK 2012

AB İRAN’A UYGULANACAK PETROL AMBARGOSU KONUSUNDA UZLAŞTI

AB’ye üye ülkeler 5 Ocak 2012 tarihindeki toplantıda, nükleer programı konusunda uluslararası toplum ile işbirliği yapmaması durumunda, İran’a uygulanacak petrol ambargosu üzerinde mutabakata vardı. Bu konudaki kesin kararın 30 Ocak’taki Dışişleri Bakanları toplantısında verilmesi bekleniyor. Bu tarihe kadar üzerinde mutabık kalınması gereken başka hususlar olduğu da belirtiliyor.

Başta Yunanistan, İtalya ve İspanya olmak üzere pek çok ülke petrol ihtiyacının önemli bir bölümünü İran’dan sağlıyor; bu sebeple İran’ın petrol ihracatına ambargo konması kararı üzerinde büyük tartışma yaşanıyordu. 2010 yılında İran’ın AB ülkelerine yaptığı petrol satışı bu ülkenin toplam petrol ihracatının yüzde 18 kadarını oluşturuyor. Böyle bir karar alınması durumunda İran’ın Asya pazarına yönelmesi bekleniyor. AB, alınacak bu kararla İran’ın nükleer programı konusundaki tutumunu yumuşatmayı planlıyor.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun İran Ziyaretinde de Nükleer Program Gündemdeydi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yeni yıldaki ilk yurt dışı ziyaretini İran’a gerçekleştirdi. 4-5 Ocak 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen temaslarda Suriye ve Irak’taki olaylar ile İran’ın nükleer programı da değerlendirildi. Bakan Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile ortak düzenlenen basın toplantısında, nükleer enerji müzakereleri ile ilgili yöneltilen soru üzerine, bu süreç çerçevesinde bazı irade beyanlarının söz konusu olduğunu ve almış olduğu mesajı Dışişleri Bakanı Salihi’ye aktardığını belirtti. Türkiye olarak barışçıl adımları destekleme konusunda kararlı olduklarını da sözlerine ekleyen Davutoğlu, Tahran Antlaşması çerçevesindeki katkıları hatırlattı ve nükleer müzakerelerin bir neticeye ulaşacağını ve gerilimlerin sona ereceğini umduğunu vurguladı.