İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 OCAK 2012

HOLLANDA, SINIR KONTROLLERİ KONUSUNDA KARARLI

Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz Aralık ayında Hollanda’nın Göç Bakanı Gerd Leers,  sınırlarda kameralı denetim sistemine geçileceğini, ancak bu sistemin Schengen kuralları ya da vatandaşların özel hayatları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağını açıklamıştı. Bu doğrultuda, 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Hollanda, Belçika ve Almanya’dan gelen araçların plakalarını izlemeye yönelik yeni bir program devreye soktu.

19 Milyon Avro’luk bütçeye sahip “@migo-boras” programında, Hollanda, Belçika ve Almanya’yı birbirine bağlayan karayolu ağları üzerindeki 15 ana geçiş noktasında akıllı kameraların yerleştirilmesi öngörülüyor. Göç Bakanı Gerd Leers’in konuya ilişkin açıklamasında, bu kameraların ilgili sınırları çevreleyen 20 km’lik alan içerisinde yer alacağı ve azami olarak günlük 6 saat ve aylık 90 saat süresince etkin olacağı belirtildi. Bu çerçevede, Gerd Leers tarafından bu kontrollerin daimi sınır kontrolleri oluşturmadığına ve Schengen kurallarını ihlal etmediğine dikkat çekildi. İlk aşamada belirli sayıda araba ve kamyonun denetlemeye tabi olacağı açıklanırken; sadece plakaları önceden takibe alınmış araçların denetime takılması halinde polis yetkilileri tarafından durdurulması söz konusu olacak. Hollanda tarafından başlatılan bu girişimin, yasadışı göçmenlerin ve suçluların durdurulmasını amaçladığı belirtildi.

Bu uygulama Almanya tarafından tepkiyle karşılandı. Almanya polis sendikasının başkanı Frank Richter, uygulamanın tüm seyahat edenleri şüpheli konumuna düşürdüğünü öne sürerken, Sosyalist politikacı Angelica Schwall-Duren ise araç plakalarına ilişkin verilerin ne şekilde depolanacağına ilişkin Lahey’den yapılacak bilgilendirmeyi beklediklerini belirtti.

Bu girişimden haberdar olan Avrupa Komisyonu ise 17 Kasım 2011 tarihinde Hollanda Hükümeti’ne yönelik gönderdiği mektupta, söz konusu kontrollerin amacı, süresi ve sıklığı hakkında ayrıntılı bilgi talebinde bulundu. Hollanda’ya yanıt için 10 haftalık bir süre tanındı. Komisyon’un ayrıca uygulamayı yerinde denetleme yetkisi de mevcut.

Hatırlanacağı gibi, İtalya ve Fransa arasında yaşanan gerilimin ardından, Danimarka da sınır kontrolleri nedeniyle Komisyon’dan uyarı almıştı.