İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 OCAK 2012

TÜRKİYE GİRİŞİMCİLİK KONSEYİ KURULDU

Aralarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nun (TESK) da bulunduğu, Türkiye’de girişimcilik alanında faaliyet gösteren 32 kurum, Türkiye Girişimcilik Konseyi çatısı altında bir araya geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün ev sahipliğinde 4 Ocak 2012 tarihinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, Konsey’i oluşturan kamu ve özel sektör temsilcisi 32 kurum ve kuruluşun temsilcileri, Girişimcilik Manifestosu’na imza attılar.

Türkiye Girişimcilik Konseyi’nin tanıtım toplantısında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Girişimcilik Konseyi’nin, girişimcilerin finansmanını çözmek için, yerli ve yabancı finans kaynaklarına ulaşımı kolaylaştırmaya, risk sermayesi fonları ve iş melekleri gibi alternatif finansal araçları geliştirmeye yönelik eylemler hazırlayacağını söyledi. Bakan ayrıca, Türkiye’nin girişimci kapasitesinin genişletilmesi için,  ilköğretimden üniversiteye kadar eğitimin her aşamasında girişimciliğin, müfredatlarda hem teorik hem de pratik olarak daha fazla yer almasını sağlayacaklarını belirtti.

Girişimcilik Konseyinin başlıca görevleri arasında girişimcilik kültürünün ve ortamının geliştirilmesi ve girişimciliğin yaygınlaştırılması için yeni stratejilerin ve politikaların belirlenmesi ve bu kapsamda girişimcilerin desteklenmesi yer alıyor. Türkiye Girişimcilik Konseyi, girişimciliği engelleyen unsurların giderilmesi, ileri teknoloji ve yüksek katma değer yaratan girişim faaliyetlerinin özendirilmesinin yanı sıra örgün ve yaygın eğitim düzeyinde girişimcilik eğitimlerinin yaygınlaştırılmasını ve girişimciliğin teşvikine yönelik ödül mekanizmaları geliştirilmesini amaçlıyor. Başkanlığını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün yapacağı Konsey’in Sekreterlik hizmetlerini ise KOSGEB İdaresi Başkanlığı yerine getirecek.