İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 OCAK 2012

“ANAYASA VATANDAŞ TOPLANTILARI”NIN İLKİ ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) de içinde bulunduğu on üç meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Anayasa Platformu’nun öncülüğünde  “Anayasa Vatandaş Toplantıları”nın ilki “Türkiye Konuşuyor” sloganıyla 8 Ocak 2012 tarihinde Ankara’da gerçekleşti. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Milletvekilleri, Anayasa Platformu Üyeleri’nin katıldığı toplantıya 300’ün üzerinde vatandaş da katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2007 yılında kurulan Anayasa Platformu olarak ilk kez katılımcı bir anayasa yapma sürecini başlattıklarını belirterek, Cumhuriyet tarihinde ilk kez katılımcı bir anayasa yapılacağını vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, yeni Anayasa’nın katılımcı bir tartışma süreciyle hep birlikte yapılması gerektiğini belirtti ve Anayasa tartışma sürecinin Türkiye’nin meselelerinin konuşulacağı hür bir tartışma platformuna dönüşmesi gerektiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, bu süreçte binlerce Anayasa Gönüllüsü’nün yapılan faaliyetlere katılacağını ve Anadolu’nun dört bir tarafında 1.000’er kişilik vatandaş toplantıları düzenleneceğini de sözlerine ekledi.

Her bir ilin anayasal meselelere yönelik eğilimlerini ortaya koymayı amaçladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, uzlaşı alanlarının tespit edilip derlenerek Meclis Başkanlığına sunulacağını da kaydetti.

Yeni Anayasa çalışmalarını değerlendiren, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise, 2012'nin sonunda Anaysa sürecini olumlu bir şekilde sonlandırmayı hedeflediklerini belirtti ve Anayasanın toplumun, milletin, devletinden beklentileri anlamına geldiğini kaydederek, halkı beklentilerini açıkça ortaya koymaya çağırdı.