İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 OCAK 2012

PORTEKİZ’İN GUİMARÃES VE SLOVENYA’NIN MARİBOR KENTLERİ 2012 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ SEÇİLDİ

2012 Avrupa Ku¨ltu¨r Başkenti ünvanları Portekiz’in Guimarães ve Slovenya’nın Maribor kentlerine verildi.

Maribor Avrupa Ku¨ltu¨r Başkenti resmi programı 13 Ocak, Guimarães Avrupa Ku¨ltu¨r Başkenti resmi programı ise 21 Ocak tarihinde başlayacak.

2011 Avrupa Ku¨ltu¨r Başkentleri olan Estonya’nın Talinn ve Finlandiya’nın Turku kentlerinin temsilcileri de 2012 Ku¨ltu¨r Başkentleri’nde du¨zenlenecek etkinliklere katılacaklar. Avrupa Ku¨ltu¨r Başkenti faaliyetlerinin du¨zenlenmesi ve maddi olarak desteklenmesi öncelikle bu şehirlerin ve u¨ye devletlerin sorumluluğu altında bulunuyor.

AB Komisyonu Avrupa Kültür Başkenti seçilen her kente 1,5 milyon Avro tutarında hibe ile destek veriyor. Avrupa Ku¨ltu¨r Başkenti girişimini ilk başlatan Yunanistan Eski Ku¨ltu¨r Bakanı Melina Mercouri’nin adıyla Mercouri Ödu¨lu¨ olarak anılan bu hibe, şehrin ku¨ltu¨rel programının Avrupa boyutunun vurgulanması, toplumun geniş kesiminin katılımının desteklenmesi ve kentin uzun vadeli ku¨ltu¨rel ve sosyal gelişiminin bir parçası olması olarak tanımlanan u¨ç kriteri sağlaması durumunda veriliyor.

Avrupa Ku¨ltu¨r Başkenti u¨nvanını önu¨mu¨zdeki dönemde taşıyacak kentler arasında Fransa’nın Marsilya ve Slovakya’nın Košice kentleri (2013), İsveç’in Umeå ve Letonya’nın Riga kentleri (2014) ile Belçika’nın Mons ve Çek Cumhuriyeti’nin Plzen (2015) kentleri yer alıyor.