İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 KASIM-6 ARALIK 2013

AB VE TÜRKİYE ARASINDA VİZE SERBESTİSİ DİYALOĞU BAŞLATILACAK

Uzun süredir devam eden müzakerelerden sonra Türkiye ve AB arasında vize serbestisi konusunda diyalog başlatılması kararı alındığı bildirildi. Diyalog, geri kabul anlaşmasının imza töreni ile 16 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da başlatılacak.

Tarafların vize serbestisi konusunda bir yol haritası üzerinde de uzlaşmaya vardıkları açıklandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brüksel’de Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Štefan Füle ve Komisyonun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ile bir araya geldi. Taraflar, katılım müzakerelerinde geçen ay yeni bir başlığın açılmasının ardından ilişkilerdeki ivmeyi devam ettirme konusunda anlaştılar.

Davutoğlu gelinen aşamayı, “Bugün Brüksel’de gerçekten tarihi bir günü yaşıyoruz” sözleriyle değerlendirdi.

Üç seneyi aşan bir süredir AB’yle yürütülen vize muafiyeti görüşmelerinde son aşamaya gelindiğinin ve bir mutabakata ulaşıldığının altını çizen Davutoğlu, “Bu mutabakat Türkiye’nin vize muafiyeti ile geri kabul anlaşması arasında belli bir paralel süreç bağlamında, Türk vatandaşlarına tam vize muafiyeti sağlanması yönünde sürdürdüğümüz kararlı tutumun bir sonucudur” dedi.

Malmström ve Füle’yle bu kritik süreçte üç yıl boyunca omuz omuza çalıştıklarını ifade eden Davutoğlu, “Çıkabilecek birçok engeli birlikte aştık. Bugün büyük bir mutlulukla ifade ediyorum ki tarih boyu ve gelecek vizyonu itibarıyla da kendisini Avrupa’nın bir parçası olarak gören Türk halkı, en geç 3,5 yıl içinde vize muafiyeti imkânına kavuşacaktır” dedi. Davutoğlu, istenilen süreçlerin tamamlanması halinde bunun daha erken gerçekleşebileceğini belirtti.

Davutoğlu zorlu süreçte dışişleri, içişleri ve AB bakanlıklarının her aşamada birlikte çalıştığını vurguladı.

Toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Füle, geri kabul anlaşması imzalanması ve vize muafiyetine yönelik bir diyalogun başlatılmasının ortak projeye yeni bir ivme katacağını ve vatandaşlar için daha somut hale getireceğini belirtti. Füle Türkiye’nin de vize muafiyeti için gereken kriterleri yerine getirmek için gerekli adımları atacağını ve aynı şekilde AB’nin de süreçte ilerleme sağlanması için gerekeni yapacağını umduğunu söyledi.

Malmström ise yaptığı açıklamada bir süredir devam eden vize serbestisi diyaloğu ve geri kabul anlaşması ile ilgili müzakerelerde zorlukların aşıldığını ve ilerlemenin mümkün olduğunu kaydetti. Malmström, vize serbestisi diyaloğunun insanlararası temasları kolaylaştıracağını ve Türk ve AB vatandaşları için faydalı olacağını söyledi.

Türkiye’nin göç sorununa, Suriyeli yüz binlerce mülteciyi topraklarında kabul ederek şimdiden çok önemli katkıda bulunduğunu belirten Malmström, bugünden rakamlar üzerinden spekülasyon yapmanın doğru olmayacağını ancak yük paylaşımı konusunda AB kaynaklarının bulunduğunu söyledi. Vize muafiyeti için somut bir tarih vermek için de erken olduğunu ifade eden Malmström, “Biraz beklemekte fayda var. Kimsenin süreci geciktirmek için sebebi yok ama sürecin ilerlemesini beklemek gerek” diye konuştu.