İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 KASIM-6 ARALIK 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçen hafta, uluslararası ırkçılıkla mücadelede en önemli isimlerden biri olan Güney Afrikalı siyasetçi ve aktivist Nelson Mandela’nın 5 Aralık 2013 tarihinde hayatını kaybetmesi, uluslararası camiada büyük üzüntü yarattı. AB ve Türkiye gündeminin en önemli haberlerinden birini, uzun süredir devam eden müzakerelerin ardından Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının kaldırılmasına yönelik bir diyalog sürecinin tarih verilerek başlatılması oluşturdu.

Devamını Oku

AB VE TÜRKİYE ARASINDA VİZE SERBESTİSİ DİYALOĞU BAŞLATILACAK

Uzun süredir devam eden müzakerelerden sonra Türkiye ve AB arasında vize serbestisi konusunda diyalog başlatılması kararı alındığı bildirildi. Diyalog, geri kabul anlaşmasının imza töreni ile 16 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da başlatılacak.

Devamını Oku

73’ÜNCÜ KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

5-6 Aralık 2013 tarihlerinde, Ankara’da gerçekleştirilen 73’üncü Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Toplantısı’nın açılış konuşması Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından yapıldı. Toplantının “Türkiye-AB İlişkileri: Müzakere Sürecinde Mevcut Durum” konusunun tartışıldığı ilk oturumunun açılış konuşmasını ise Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış gerçekleştirdi.

Devamını Oku

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ’NÜN DOKUZUNCU BAKANLAR KONFERANSI DÜZENLENDİ

DTÖ Dokuzuncu Bakanlar Konferansı Endonezya’nın Bali adasında 3-7 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Konferansta ticaretin kolaylaştırılması, tarım ve kalkınmaya yönelik çalışmalar ve Yemen’in DTÖ üyeliği gibi başlıca konular ele alındı.

Devamını Oku

NATO DIŞİŞLERİ BAKANLARI BRÜKSEL’DE BİR ARAYA GELDİ

NATO üyesi 29 ülkenin dışişleri bakanları 3-4 Aralık 2013 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda bir araya geldi.

Devamını Oku

AB BÜTÇESİNE NET KATKI YAPAN ÜLKELER İSVEÇ, DANİMARKA VE ALMANYA

Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan 2012 Mali Raporu’nda, AB’nin 2012 bütçesi kapsamında 135.6 milyar avronun Avrupa genelinde kullanıldığı ve özellikle araştırmacılar, öğrenciler, küçük ve orta boy işletmeler, şehir, bölge ve sivil toplum kuruluşlarının faydalandığı bildirildi.

Devamını Oku