İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 NİSAN 2014

AB BAKANI ÇAVUŞOĞLU BRÜKSEL VE STRASBOURG’A ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel ve Strasbourg’a resmi ziyaretlerde bulundu. Her iki ziyaret, Türkiye’nin son gelişmeler nedeniyle AB yetkilileri tarafından sıklıkla eleştiriye mazur kaldığı bir dönemde yapılması ve 2014 yılının Türkiye tarafından “AB Yılı” olarak ilan edilmesi nedeniyle önem taşıyor.

AB Bakanı Çavuşoğlu, 10-11 Nisan tarihlerinde Brüksel’de düzenlenen 74’üncü Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısına katıldı ve bu kapsamda Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile bir araya geldi. AB Bakanı Çavuşoğlu AB Bakanı olmasından sonra Brüksel’e yaptığı ikinci ziyarette, Füle dışında, Brüksel’deki sivil toplum kuruluşları, İslam İşbirliği Teşkilatı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Tüm Sanayici ve İş Adamları TÜMSİAD temsilcileri ile de görüşmelerde bulundu.

Çavuşoğlu Bürüksel ziyaretinde, özellikle “yargı ve temel haklar” ile “adalet, özgürlük ve güvenlik” (23 ve 24) fasıllarının müzakerelere açılması çağrısını yineledi ve 2014 yılında daha fazla başlık açılmasını umduğunu kaydetti. AB liderleri arasında söz konusu iki faslın açılması konusunda daha önce bir uzlaşı sağlandığını hatırlatan AB Bakanı, bunun Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve demokratik standartların gelişmesine sağlayacağı katkıya dikkat çekti. AB Bakanı ayrıca, AB’nin Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmaya çalıştığı bir dönemde, enerji alanında transit ülke konumundaki Türkiye’nin, enerji başlığında (15’inci fasıl) AB’nin müzakerelere başlaması konusundaki isteksizliğinin şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Brüksel’de yapılan ve AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı KPK toplantısında bir konuşma yapan Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle, Türkiye’nin AB sürecine ilişkin endişelerini dile getirdi. Füle, Türkiye’de son birkaç ayda yaşanan gelişmelerin ülkenin Avrupa değerleri ve standartlarına bağlılığı konusunda tereddütlere neden olduğunu kaydetti ve Türkiye’nin reform sürecine ağırlık vermesini umduğunu söyledi. Füle konuşmasında, 2013 yılının sonlarına doğru AB Türkiye ilişkilerinde Bölgesel Politikalar Faslı’nın müzakereye açılması ile yeni bir ivme kazanılması yönünde adım atıldığı yorumunu yaptı.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle, konuşmasında ayrıca adalet ve içişleri, yargı, ifade özgürlüğü, ticari ilişkiler ve enerji konularına ilişkin Türkiye’de kaydedilen gelişmeler konusunda değerlendirmelerde bulundu. Komisyon üyesi Füle, özellikle hukukun üstünlüğü ve temel haklar konusunda güçlendirilmiş bir işbirliği oluşturulmasının, Türkiye-AB arasında daha derin bir diyalog kurulmasını, iki taraf arasındaki yanlış anlamaların önlenmesini ve ülkenin AB’ye yakınlaşmasına katkı sağlayacağını söyledi.

AB Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel ziyareti öncesinde 7-8 Nisan 2014 tarihinde resmi temaslarda bulunmak üzere Strazburg’a da bir ziyaret gerçekleştirdi. Böylece AB Bakanı, göreve geldiği Aralık 2013 tarihinden itibaren Avrupa Konseyine ikinci ziyaretini gerçekleştirmiş oldu. Hatırlanacağı gibi, AB Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) heyetine 2003 yılında dâhil olmuştu. Çavuşuğlu, Avrupa Konseyi’nin kurulduğu 1949 yılından itibaren, 2010-2012 yılları arasında, AKPM Başkanlığı görevini yürüten ilk Türk parlamenter niteliğini taşıyor. 

Eski AKPM Başkanı sıfatına istinaden, Onursal Başkanlık Diploma ve Madalyası verilen AB Bakanı Çavuşoğlu, Strasbourg ziyaretinde Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Anne Brasseur ve Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio ile görüştü.

AKPM Başkanı Anne Brasseur Çavuşoğlu’nun ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, twitter ve YouTube yasaklarının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AKPM için olmazsa olmaz değerler olan ifade ve haber alma özgürlükleri açısından, “kabul edilemez” olduğunu söylemişti.

AB Bakanı ile görüşme sırasında AKPM Başkanı Brasseur, AKPM’nin medya konularıyla uğraşan alt komisyonunun, haber alma, basın ve internet özgürlüğü konularını görüşmek üzere 12-13 Mayıs 2014 tarihlerinde İstanbul’da bir toplantı düzenleyeceğini kaydetti.