İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 NİSAN 2014

UKRAYNA’DA RUS YANLISI İSYANCILARA KARŞI OPERASYON BAŞLATILDI

Ukrayna güvenlik güçleri 13 Nisan 2014 tarihinde ülkenin doğusundaki Slaviansk şehrinde bir operasyon başlattı. Devlet binalarını ele geçiren Rusya yanlısı isyancılara karşı yapılan operasyonda, ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. NATO tarafından yapılan açıklamada, Kırım’da görülene benzer şekilde, Ukrayna’nın doğusundaki şehirlerde Rus silahları ve işaretsiz üniformaları olan kişilerin ortaya çıkması ciddi bir gelişme olarak nitelendirildi.

Ukrayna yetkilileri isyancıların Kremlin tarafından yönlendirildiğini öne sürerken, Rusya’nın da bir saldırı halinde bölgedeki Rusça konuşan nüfusu koruyacağını açıklaması, gerginliğin tırmanacağına işaret ediyor. Ukrayna tarafı, Rusya’yı 25 Mayıs’ta yapılması planlanan Başkanlık seçimleri öncesi istikrarsızlık yaratmak ile suçlarken, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kiev’in “ülkenin kaderi için sorumluluk alamadığını” gösterdiğini söyledi ve Rusça konuşanlara yönelik güç kullanılırsa, bunun işbirliği çabalarını engelleyeceğini belirtti. Perşembe günü İsviçre’de, Rusya, Ukrayna, ABD ve AB arasında görüşmelerin yapılması planlanıyor.

NATO Ukrayna krizi ile ilgili olarak askeri müdahale olasılığını devre dışı bırakmıştı. Ancak, Doğu Avrupa’daki NATO hava ve deniz askeri varlığı güçlendirildi. Rusya ile işbirliği askıya alınırken, Ukrayna’ya destek ve ortak askeri egzersizler yoğunlaştırıldı. Rusya ve Batı arasındaki sorunun bir diğer boyutunu da doğal gaz aktarımı konusu oluşturuyor. Ukrayna’nın Gazprom’a olan borcunu ödeyememesi üzerine, Rusya, borç ödenene kadar, doğal gaz tedarikini kesebileceği uyarısında bulundu.