İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 NİSAN 2014

ALMANYA’DA ÇİFTE VATANDAŞLIK YASASI ONAYLANDI

Almanya Hükümeti yabancı kökenli gençlerin çifte vatandaş olmasını sağlayacak yasa tasarısını 8 Nisan 2014 tarihinde onayladı. Yasa tasarısı Almanya’da yaşayan yaklaşık 30 milyon Türk kökenli vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Tasarıya göre ancak Almanya’da doğan ve 21 yaşına kadar Almanya’da en az 8 yıl yaşamış olan veya 6 yıl okula gitmiş olan gençler çifte vatandaşlık hakkı kazanıyorlar. Tasarının getirdiği bir diğer iyileştirme ise çifte vatandaşlık için başvuran gençlerin durumunu belgeleme sorumluluğunun devlete ait olması. Söz konusu koşulları karşılamayan gençler ise değişiklik öncesinde olduğu gibi 23 yaşlarına geldiklerinde iki uyruktan birisini seçmek zorundalar.

Hatırlanacağı üzere çifte vatandaşlık konusu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Şubat 2014 tarihinde Almanya Şansölyesi Angela Merkel’le yaptığı görüşmede de gündeme gelmişti. Ayrıca çifte vatandaşlık konusu Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Şansölye Angela Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokratlar ile geçtiğimiz yıl yaptığı koalisyon anlaşmasında yer alıyordu.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Federal Hükümetin Göç, Sığınmacılar ve Entegrasyon Bakanı Aydan Özoğuz, “Bu, ülkemizdeki pek çok genç için çok iyi bir mesaj. Yüzbinlercesi rahat bir nefes alabilir. Gelecekte çok sayıda gencin ebeveynlerinin uyruğunun aksine yönde karar vermek ya da kendi ülkelerinde yabancı haline gelmekten kurtulacak olmasından memnunum” dedi.

Yasa taslağına ilişkin çeşitli eleştiriler de yapılıyor. Bunlardan en fazla öne çıkanı yasa tasarısının sadece gençleri kapsadığı, ancak, uzun yıllar Almanya'da yaşamış olan kişileri kapsam dışında bırakması.

Yasa taslağı Meclis onayı sonrasında yürürlüğe girecek.