İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 NİSAN 2014

İRAN İLE NÜKLEER MÜZAKERELERİN ÜÇÜNCÜ TURU TAMAMLANDI

İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın oluşturduğu P5+1 ülkeleri arasında İran'ın nükleer sorununa kapsamlı çözüm bulunması amacıyla yürütülen müzakerelerin üçüncü turu 8-9 Nisan 2014 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Üçüncü tur müzakerelerin tamamlanmasının ardından Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in yaptığı ortak yazılı açıklamada kapsamlı çözüme ilişkin bütün konuları kapsayan esaslı ve detaylı bir görüşme gerçekleştirildiği belirtildi. Açıklamada gelecek görüşmede taraflar arasındaki tüm farklılıkların giderilmesinin amaçlandığı ve muhtemelen kapsamlı bir çözümün üzerinde çalışılacağı ifade edildi.

Bilindiği üzere İran ile P5+1 ülkeleri, 24 Kasım 2013'te Cenevre'de varılan geçici anlaşma kapsamında, Temmuz 2014'e kadar kapsamlı ve kalıcı bir anlaşmaya ulaşmak için müzakereler yürütüyor. Bu çerçevede yürütülen görüşmelerin dördüncü turu 13 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirilecek.

Müzakereler sürerken meydana gelen bir diğer önemli gelişme Avrupa Parlamentosu’nun İran ile ilgili aldığı 3 Nisan 2014 tarihli karara İran yetkilileri tarafından verilen tepkiydi. İran Cumhurbaşkanı Rohani İran’ın Avrupa Parlamentosu gibi kurumlarca verilen bu tür kararlara önem vermediğini ifade etti. Benzer şekilde İran Dışişleri Bakanı Zarif de Parlamento kararında belirtilen koşullarda herhangi bir Avrupa Parlamentosu heyetini kabul etmeyeceklerini duyurdu. Avrupa Parlamentosu kararı İran’ı özellikle insan hakları konusundaki eksikleri nedeniyle eleştiriyor.