İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 NİSAN 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) gündeminde; İKV, OHIM, TPE işbirliği ve Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen “Sanayiciler ve Girişimciler için Marka ve Tasarım Uygulamaları Konferansı; Dünya Bankası’nın AB-Türkiye Gümrük Birliği Değerlendirme Raporu; İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya’nın Türkiye Büyükelçileri ile yaptığı görüşmeler yer aldı.

Devamını Oku

İKV BAŞKANI VARDAN’IN ALMANYA, FRANSA, İNGİLTERE VE İTALYA BÜYÜKELÇİLERİ MESAİSİ

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, göreve geldikten sonra, başta T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, Avrupa Birliği konularında tüm yetkililerle görüşmelerine devam ediyor.

Devamını Oku

İKV BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN GÜMRÜK BİRLİĞİ PANELİNDE KONUŞTU

TOBB ve Dünya Bankası tarafından düzenlenen ve Dünya Bankası’nın Türkiye-AB gümrük birliği ile ilgili hazırladığı raporun açıklandığı toplantıya katılan İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, düzenlenen panelde konuştu.

Devamını Oku

İKV’NİN DÜNYA BANKASI GÜMRÜK BİRLİĞİ RAPORU HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜ

Dünya Bankası tarafından hazırlanan Gümrük Birliği’ne ilişkin raporu son derece önemli buluyoruz. Rapor, Gümrük birliğinin ekonomik etkileri, revize edilerek güncellenmesi ve sorunların çözümü konularını bir paket kapsamında ele alarak, iki tarafın da görüşlerini dikkate alan, bütüncül bir yaklaşım sunmaktadır.

Devamını Oku

“SANAYİCİLER VE GİRİŞİMCİLER İÇİN MARKA VE TASARIM UYGULAMALARI KONFERANSI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği İç Pazarda Uyumlaştırma Ofisi (OHIM) ve Türk Patent Enstitüsü (TPE) işbirliği ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen “Sanayiciler ve Girişimciler için Marka ve Tasarım Uygulamaları Konferansı”, 7 Nisan 2014 tarihinde İKV’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

DÜNYA BANKASI’NIN HAZIRLADIĞI AB-TÜRKİYE GÜMRÜK BİRLİĞİ DEĞERLENDİRME RAPORU AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu’nun talebi üzerine Dünya Bankası’nın hazırladığı AB-Türkiye Gümrük Birliği Değerlendirme Raporu 8 Nisan’da İstanbul’da, 10 Nisan 2014 tarihinde ise Brüksel’de düzenlenen bir tanıtım toplantısı ile açıklandı.

Devamını Oku

KARMA İSTİŞARE KOMİTESİ BAŞBAKAN İLE GÖRÜŞTÜ

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) heyeti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. KİK heyetinde, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik yer aldı.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANDI

74. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Toplantısı Eşbaşkanlar Afif Demirkıran ve Hélène Flautre’nin başkanlığında 10-11 Nisan 2014 tarihlerinde Brüksel’de yapıldı.

Devamını Oku

AB BAKANI ÇAVUŞOĞLU BRÜKSEL VE STRASBOURG’A ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel ve Strasbourg’a resmi ziyaretlerde bulundu. Her iki ziyaret, Türkiye’nin son gelişmeler nedeniyle AB yetkilileri tarafından sıklıkla eleştiriye mazur kaldığı bir dönemde ve 2014 yılının Türkiye tarafından “AB Yılı” olarak ilan edilmesi nedeniyle önem taşıyor.

Devamını Oku

ANAYASA MAHKEMESİ HSYK YASASINI KISMEN İPTAL ETTİ

Anayasa Mahkemesi, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısını değiştiren Kanun`un, Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerinin büyük çoğunluğunu iptal etti, Adalet Akademisi ile ilgili bölümlerinin iptal istemini ise reddetti.

Devamını Oku

AB-TÜRKİYE ODALAR FORUMU TOPLANTISI BRÜKSEL’DE YAPILDI

AB-Türkiye Odalar Forumu (ETCF-2) tarafından düzenlenen konferansa AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ve EUROCHAMBRES (Avrupa Odalar Birliği) Başkan Yardımcısı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Devamını Oku

BAĞIMSIZ TÜRKİYE KOMİSYONU,MÜZAKERE SÜRECİNİN YENİDEN CANLANDIRILMASI ÇAĞRISI YAPTI

Bağımsız Türkiye Komisyonu, üçüncü Türkiye raporunu “Avrupa’da Türkiye: Değişimin Kaçınılmazlığı” başlığıyla 7 Nisan 2014 tarihinde İstanbul’da açıkladı. Komisyon, Türkiye’de demokratikleşme sürecinin yeniden başlatılması ve Türkiye-AB arasında artan mesafenin giderilmesi için müzakere sürecinin canlandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI GAYRİRESMİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı (Gymnich), 4-5 Nisan 2014 tarihlerinde AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı üstlenen Yunanistan’ın ev sahipliğinde Atina’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

UKRAYNA’DA RUS YANLISI İSYANCILARA KARŞI OPERASYON BAŞLATILDI

Ukrayna güvenlik güçleri 13 Nisan 2014 tarihinde ülkenin doğusundaki Slaviansk şehrinde bir operasyon başlattı. Devlet binalarını ele geçiren Rusya yanlısı isyancılara karşı yapılan operasyonda, ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, UKRAYNA DESTEK GRUBU OLUŞTURMA KARARI ALDI

Avrupa Komisyonu, 9 Nisan 2014 tarihinde bir “Ukrayna Destek Grubu” oluşturma kararı aldı. Destek Grubu, Komisyon’un Ukrayna’ya sağlayacağı desteğe yön vermenin ve kılavuzluk etmenin yanı sıra, Üye Devletlerden uzmanlığına başvurulmasına ve uluslararası finans kuruluşları da dâhil olmak üzere diğer destekçilerle koordinasyonun artırılmasına yardımcı olacak.

Devamını Oku

ALMANYA’DA ÇİFTE VATANDAŞLIK YASASI ONAYLANDI

Almanya Hükümeti yabancı kökenli gençlerin çifte vatandaş olmasını sağlayacak yasa tasarısını 8 Nisan 2014 tarihinde onayladı. Yasa tasarısı Almanya’da yaşayan yaklaşık 30 milyon Türk kökenli vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Devamını Oku

İRAN İLE NÜKLEER MÜZAKERELERİN ÜÇÜNCÜ TURU TAMAMLANDI

İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi`nin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın oluşturduğu P5+1 ülkeleri arasında İran`ın nükleer sorununa kapsamlı çözüm bulunması amacıyla yürütülen müzakerelerin üçüncü turu 8-9 Nisan 2014 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

İKV DERGİSİ MART SAYISI – 190 YAYIMLANDI

İKV Dergisi’nin 190 sıra numaralı Mart 2014 sayısı yayımlandı.

Devamını Oku