İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 NİSAN 2014

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU 11’İNCİ MİLLETLERARASI TAHKİM SEMİNERİ’NE KATILDI

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) 11’inci Milletlerarası Tahkim Semineri, TOBB Birlik Merkezi’nde 14 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Seminerde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin bölgede tahkim merkezi olma potansiyeline işaret ederken; ICC Milletlerarası Tahkim Başkanı John Beechey tahkim yoluyla çözümlenen ticari uyuşmazlıkların büyük bir kısmının, yargı sürecine taşınmadan, sorunsuz olarak uygulandığına dikkat çekti.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ICC Tahkim Divanı Başkanı John Beechey, ICC 11’nci Milletlerarası Tahkim Semineri’nin katılımcıları arasında yer aldı. Ankara’da düzenlenen seminerin ev sahipliğini üstlenen TOBB Başkanı Hisarcıklığlu, aynı zamanda ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı ve ICC Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini yürütüyor.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, konuşmasında, tahkime ilişkin olarak Türkiye’nin istenilen seviyeden geride olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğu, her geçen yıl ICC gibi bağımsız ve tarafsız uluslararası tahkim kurumlarına olan ihtiyacın artmasıyla birlikte, Türk şirketlerinin tahkim konusunda referans niteliğinde bir kurum haline gelen ICC’nin uluslararası tahkim mekanizmasından daha fazla yararlanması gerektiğini kaydetti.

TOBB Başkanı, ayrıca Orta Asya’dan Ortadoğu’ya, Doğu Afrika’dan Afrika’ya bölge ülkeleri arasında, özellikle ticari çeşitlilik ve farklı kültürlere karşı açık olma özellikleri ile Türkiye’nin bölgede bir tahkim merkezi olması için gerekli potansiyelin bulunduğuna dikkat çekti.

Bu çerçevede, ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı ve ICC Yönetim Kurulu Üyesi sıfatıyla bölge ülkeleri düzeyinde tahkimin gelişmesi adına çaba gösteren Hisarcıklıoğlu, geçen yıl Kasım ayında İsrail ve Filistinli iş adamları arasındaki ticari anlaşmazlıkların çözümü amacıyla Kudüs Tahkim Merkezi’nin kurulmasında büyük katkı sağlamıştı.

Bilindiği gibi, tahkim mekanizması ulusal ve uluslararası ticari uyuşmazlıklarda önemli bir araç niteliğini taşıyor. Dünyada, 50 ila 100 bin lira aralığındaki ticari uyuşmazlıkların büyük bir kısmının tahkim ve uzlaşma yöntemleriyle çözülmesine karşın, Türkiye’de benzer ticari uyuşmazlıklarda yargılama sürecini yıllar sürebiliyor. Ayrıca tahkim süreci sonunda, icra takibi başlatmak için, yargı sürecinde mahkemelerde tahkim kararının tescil ettirilmesi gerekiyor. Ancak, mahkemeler bu işlemi yaparken, ticari uyuşmazlığın tümünün tahkimde çözülmesine karşın, ilam harcı talep ediyorlar. TOBB Başkanı Hisarcıkloğlu, Tahkim Semineri’nde bu soruna dikkat çekti ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan söz konusu harcın kaldırılması talebinde bulundu.

Seminerde konuşan ICC Milletlerarası Tahkim Başkanı John Beechey, 2008 yılı küresel ekonomik ve mali krizinden tahkim piyasasının olumsuz yönde etkilendiğini söyledi ve geçen yıl ICC olarak tahkim süreciyle karara bağlanan 500 dava sayısının, 2014 yılında bir miktar daha düşüş göstermesini beklediklerini kaydetti. Beechey, bağımsız ve tarafsız bir tahkim kurumu olan ICC tarafından tahkim yolu ile çözümlenen ticari uyuşmazlıkların, çoğunlukla sorunsuz olarak uygulandığını vurguladı. ICC’nin önüne gelen ticari ihlitaflardan çok düşük bir kısmı, tahkim yolu ile çözüme kavuşturulamayıp, mahkeme sürecine taşınıyor.

ICC 11’nci Milletlerarası Tahkim Semineri, tahkim mekanizmasının hukuki ihtilafları giderme konusunda yargı sürecine göre daha hızlı ve etkili sonuç verdiğine; tahkimin Türkiye’de yayınlaşması gerektiğini gösterdi.