İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 NİSAN 2014

AP’den daha çevre dostu ve güvenli kamyonlara destek

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun 15 Nisan 2014 tarihindeki oturumunda, Avrupa Komisyonu’nun daha güvenli ve çevre dostu kamyonlara yönelik teklifi kabul edildi. Avrupa Komisyonu’nun Ulaştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, AP’nin, Komisyon’un karayolu ulaşımını daha temiz ve güvenli hale getirme hedefini destekleyen bu kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hatırlanacağı gibi, Komisyon Nisan 2013’te, üreticilerin yakıt tüketimini ve sera gazı emisyonunu yüzde 7 ila yüzde 10 düzeyinde azaltan ve yaya güvenliğini artıran daha aerodinamik kamyonlar geliştirmesini sağlamak üzere, belirli karayolu araçlarının ağırlığı ve boyutlarına ilişkin mevcut mevzuatın gözden geçirilmesini önermişti.

Teklif ile getirilen önlemler ile taşıtların aerodinamiğini geliştirilerek, yük kamyonları için kat edilen her 100 bin kilometre için yılda 5 bin avro yakıt tasarrufu sağlanacak. Böylece, sera gazı emisyonlarının da yüzde 7 ila yüzde 10 arasında azaltılması (yani yük kamyonları tarafından kat edilen her 100 bin kilometre için 7,8 ton CO2) öngörülüyor. Buna ek olarak, sürücünün görüş açısının iyileştirilmesiyle yılda 300 ila 500 yaya veya bisikletçinin hayatının kurtarılacağı ifade ediliyor.

AP tarafından birinci okumada kabul edilen Komisyon teklifine, AP üyeleri tarafından getirilen birtakım değişiklikler Komisyon tarafından olumlu karşılanırken, bazı değişiklikler ise eleştirildi. AP, uzun araçların sınır ötesi faaliyetlerine ilişkin mevcut kuralları değiştirmeyi reddederken, Komisyon’u, 2016 yılına kadar konu ile ilgili bildirimde bulunmaya davet etti.

Bu aşamada, AB Konseyi’nin de teklife ilişkin pozisyonunu belirlemesi gerekiyor. Yunanistan Dönem Başkanlığı, Konsey’in konu ile ilgili pozisyonunu Haziran 2014’te sunmayı öngörüyor. Teklifin 2014-2015 döneminde kabul edilmesi halinde, daha emniyetli ve yeşil kamyonlar 2018-2020 döneminde kullanılmaya başlanabilecek.