İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 NİSAN 2014

AB Rusya’nın doğalgaz konusundaki taahhütlerini yerine getirmesi çağrısında bulundu

Avrupa Komisyonu 11 Nisan 2014 tarihinde yaptığı açıklamada enerjinin siyasi nedenlerle kullanılmasını reddederken, doğalgaz arzı sağlayan ülkelerin taahhütlerini yerine getirmeleri yönünde çağrıda bulundu. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Komisyon Sözcüsü Pia Ahrenkilde-Hansen, AB’nin Rusya’nın iyi bir müşterisi olduğuna, Rusya kaynaklı doğalgazın yüzde 70’ini satın aldığına ve bunun ülkenin federal bütçesinin gelir kaleminin yaklaşık yarısını oluşturduğuna dikkat çekti.

Komisyon açıklamasının ardından konuyla ilgili yorum yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, Avrupa tüketicilere karşı yükümlülüklerini yerine getireceklerinin garantisini verirken, meselenin Ukrayna üzerinden doğalgazın taşınmasının güvence altına alınması olduğunu ifade etti.

Ukrayna krizi ile birlikte yeniden günceme gelen AB’nin enerji arz güvenliği meselesi 14 Nisan 2014 tarihinde düzenlenen AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısında ele alındı. Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Oettinger halihazırda AB’nin 37 milyar metreküp doğalgaz stoku bulunduğunu hatırlattı, ancak enerji akışının sağlanması için ülkeler arasındaki bağlantıların artırılması ve yenilenmesi gerektiğini belirtti.

Komisyon tarafından Rusya’nın hayata geçirmek istediği Güney Akım Projesi ile ilgili yapılan açıklamada ise bu projenin öncelikli olarak görülmediği belirtildi.