İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 NİSAN 2014

Türkiye, Malezya ile bir serbest ticaret anlaşması imzaladı

Türkiye ve Malezya arasında Mayıs 2010’ta başlayan serbest ticaret anlaşması (STA) müzakereleri Ocak 2014’te tamamlandı. Söz konusu anlaşma, Başbakan Erdoğan’ın daveti üzerine Malezya Başbakanı Najib Tun Razak’ın 17 Nisan 2014 tarihinde Türkiye’ye gerçekleştiği resmi ziyareti esnasında taraflarca imzalandı. Malezya ile imzalanan bu ticari anlaşma, Türkiye’nin Güney Kore’den sonra Asya’da imzaladığı ikinci, Güney Asya bölgesinde ise imzaladığı ilk STA özelliğini taşıyor. Türkiye ve Malezya hükümetlerinin iç mevzuatlarına göre gerçekleştirecekleri onay işlemlerinin tamamlanmasıyla anlaşmanın yürürlüğe girmesi bekleniyor. AB’nin Malezya ile yürüttüğü STA müzakerelerin devam etmesi nedeniyle, Türkiye’nin AB’den önce Malezya pazarına tercihli giriş imkânı ele etmiş durumda.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ve Malezya arasındaki STA çerçevesinde, sanayi ürünlerindeki tüm gümrük vergilerinin en geç 8 yıl sonunda karşılıklı olarak sıfırlanacağını açıkladı. Bu anlaşmanın yürürlüğe girdikten sonra bir yıl sonra, tarafların ayrıca hizmetler ticaretinin serbestleştirilmesine yönelik müzakerelere de başlayacakları belirtildi.

Türkiye, 2013 yılında Malezya’ya karşı yaklaşık 960 milyon dolar dış ticaret açığı kaydettiği göz önünde tutulursa, bu anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle beraber, Türkiye’nin kaydettiği dış açığının azalması, ikili ticari ilişkilerinin gelişmesi ve yatırım imkânlarının da artması bekleniyor.