İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 NİSAN 2014

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile bir araya geldi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile 22 Nisan tarihinde New York’ta BM Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Görüşme sonrasında değerlendirmelerde bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için yakın bir süre önce tekrar canlanan barış müzakerelerini 2014 yılı içerisinde neticelendirmek, bunu takiben varılan anlaşmayı referanduma götürmek istediklerini ifade etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu sürece ilişkin yaptığı açıklamada KKTC’nin görüş ve önerilerini BM Genel Sekreteri’ne ilettiklerini ifade etti ve müzakerelerin sonuç odaklı yürütülebilmesi ve soruna kalıcı bir çözüm bulunabilmesi için aceleci olmayan bir tavır sergilemenin önemine değindi. Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs barış görüşmelerine ilişkin dosyayı gündemin üst sıralarında tuttuğunu vurgulayarak, BM’nin de bu süreci yakından takip ettiğini ve Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumları adaya kalıcı bir çözüm bulunması için teşvik ettiğini belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ayrıca “Biz de zaten kısa zaman içinde, çok uzatmadan, müzakereleri devam ettirip olumlu bir sonuçla noktalamak istediğimizi kendisi ile paylaştık. Temenniniz artık kronikleşmiş bu sorunun tarafların iyi niyeti ve pozitif düşünceleriyle bir sonuca varması, gayretlerin olumlu sonuçlanması ve bu yıl içinde bir anlaşmaya varılmasıdır. Bizim bütün düşüncemiz ve aklımızda olan budur” dedi.