İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 NİSAN 2014

Kosova Meclisi yeni bir savaş suçu mahkemesi kurulmasını onayladı

Kosova Meclisi 23 Nisan 2014 tarihinde, saatlerce süren çetin tartışmaların ardından 22 aleyhte ve 2 geçersiz oya karşı, 89 lehte oy ile Kosova Kurtuluş Ordusu (KLA) tarafından işlendiği iddia edilen savaş suçu ve organ kaçakçılığı iddialarının soruşturulması için yeni bir savaş suçları mahkemesi kurulmasına ve AB Hukukun Üstünlüğü Misyonu EULEX’in görev süresinin 2 yıl uzatılmasına ilişkin teklifini onayladı.

Kosova Başbakanı Hashim Thaçi, oylamadan önce bu “Kosova’ya ve halkına yapılabilecek en büyük haksızlık ve hakarettir” ifadelerini kullandı. 1998-1999 yıllarında KLA’nın siyasi liderliği görevini yerine getiren Thaçi ayrıca, Kosova’nın adını Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Raportörü Dick Marty’nin raporunda ortaya atılan iddialardan temizlemek için yeni bir mahkemeye ihtiyaç duyduğunun altını çizdi. Thaçi ayrıca, teklifin reddedilmesinin, Kosova’nın AKPM raporundaki iddiaların araştırılmasını önlediğini düşünen kesimlerin sesini güçlendireceğini ve Kosova için uluslararası alanda büyük sonuçları doğuracağını ifade etti.

AKPM Raportörü Marty, Aralık 2010 tarihli raporunda 1998-1999 savaşı sırasında Thaçi’nin de aralarında bulunduğu Kosova’nın siyasi elitinin adam öldürme, işkence, uyuşturucu kaçakçılığı ve organ kaçakçılığı gibi vakalara karıştığını iddia etmişti. Bunun üzerine, EULEX 2011 yılında bu iddiaların soruşturulması için bir ofis kurmuştu. Bu ofisin bulgularını bu yıl içinde kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yayımlayan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Kosova Meclisi’nin EULEX’ten geçişe ve AKPM raporundaki iddialara ilişkin iddiaları araştırmak üzere özel bir mahkemenin kurulmasına ilişkin kararını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Hükümeti ve meclis üyelerini bu oldukça zorlu ve hassas konuda gösterdikleri liderlikten ve adalete bağlılıklarından dolayı kutlayan Ashton, bu kararın ülkede hukukun üstünlüğünün pekişmesine ve uluslararası alanda Kosova’nın imajının ve kredibilitesinin güçlenmesine katkıda bulunacağının altını çizdi. Ashton, Kosovalı liderlerin bu kararla Kosova ve halkı için Avrupalı bir geleceği seçtiklerini vurguladı ve AB’nin, Avrupa yolunda Kosova için güçlü bir ortak olmaya devam edeceğini kaydetti.