İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 NİSAN 2014

Catherine Ashton: Suriye Cumhurbaşkanlığı seçim tarihi endişe verici

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 22 Nisan 2014 tarihinde yaptığı açıklamada Suriye’de 3 Haziran’da yapılacağı açıklanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden derin endişe duyduğunu açıkladı. Suriye rejimi ve muhalifler arasında varılan uzlaşma ile Haziran 2012’de şekillenen Cenevre Bildirisi, Suriye’de yapılacak bir seçimin söz konusu bildirinin hükümleri çerçevesinde yapılmasını öngörüyor.

14 Nisan tarihinde yapılan AB Dışişleri Bakanları toplantısında alınan karara atıf yapan Catherine Ashton açıklamasında, bu hususu hatırlatıyor ve Suriye rejimi tarafından Cenevre bildirisi dışına çıkılarak, çatışmaların sürdüğü bir zamanda, sadece rejim tarafından kontrol edilen bölgelerde ve milyonlarca kişinin göç nedeniyle yerlerinden olduğu bir ortamda yapılacak bir seçim olacağına dikkat çekiyor.

Bu sebeple, Suriye’de Haziran ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin demokrasinin temel ilkelerini görmezden gelmek anlamına geleceğini, güvenirlikten yoksun olacağını ve soruna siyasi çözüm bulma çabalarını baltalayacağını ifade eden Ashton , tüm taraflara şiddeti ve insan hak ihlallerini sonlandırma ve Cenevre bildirisi temelinde yapılan Cenevre II görüşmelerinin sürmesi yönünde beyanda bulunmaları çağrısında bulunuyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından yapılan açıklamadan önce, AB Dışişleri Bakanları toplantısında da, mevcut koşullarda yapılacak Suriye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Beşar Esad’a meşruiyet sağlamayacağı vurgulanmıştı.