İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 NİSAN 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) gündemindeİKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın “20’nci Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda” (ICCI 2014) yaptığı açılış konuşması, Serbest Ticaret Anlaşmalarını (STA) izlemek ve analiz etmek üzere oluşturulan “STA Bilgi ve Kapasite Merkezi” ve “Avrupa 2020 Stratejisi” adlı yeni yayın yer aldı.

Devamını Oku

İKV BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN ICCI 2014 KONGRESİ’NDE AÇILIŞ KONUŞMASI YAPTI

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Õmer Cihad Vardan, 24-26 Nisan 2014 tarihlerinde düzenlenen “20’nci Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı”na (ICCI 2014) katılarak, bir açılış konuşması gerçekleştirdi.

Devamını Oku

İKV STA BİLGİ VE KAPASİTE MERKEZİ’NİN İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İKV sayıları giderek artan ve dünya ticaretinde önemli bir yeri ve etkisi olan Serbest Ticaret Anlaşmalarını (STA) izlemek ve analiz etmek üzere bir “STA Bilgi ve Kapasite Merkezi” oluşturdu.

Devamını Oku

İKV’DEN YENİ YAYIN: AVRUPA 2020 STRATEJİSİ

İKV Kıdemli Uzmanı Selen Akses tarafından kaleme alınan “Avrupa 2020 Stratejisi” başlıklı yayında (İKV Yayın No: 267) söz konusu stratejinin ana hatları ve hedefleri hakkında kapsamlı bilgiler yer alıyor.

Devamını Oku

BAŞBAKAN’IN 1915 OLAYLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMASI OLUMLU KARŞILANDI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde, Başbakan Erdoğan`ın 1915 olaylarına ilişkin mesajına yönelik soruları da yanıtladı.

Devamını Oku

CENEVRE ANLAŞMASI’NA RAĞMEN UKRAYNA’DA GERİLİM TIRMANMAYA DEVAM EDİYOR

17 Nisan 2014 tarihinde Cenevre’de bir araya gelen AB, ABD, Ukrayna ve Rusya temsilcileri altı saat süren görüşmelerin ardından Ukrayna’daki gerilimin düşürülmesi için silahlı grupların dağıtılması, ele geçirilen devlet binalarının tahliyesi ve Ukrayna’daki bölgelerin daha fazla özerklik elde edebilmesine imkân sağlayacak siyasi diyaloğun kurulması gibi bir dizi önlemi öngören bir çerçeve üzerinde anlaşmaya varmıştı.

Devamını Oku

POLONYA AB’DE “ENERJİ BİRLİĞİ”NİN OLUŞTURULMASINI ÖNERDİ

Polonya Başbakanı Donald Tusk, AB içinde doğalgaz teminin güvence altına alınması ve Rusya’ya olan bağımlılığın giderilmesi amacıyla “enerji birliği” oluşturulması gerektiğini söyledi. Buna karşın, Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Gunther Oettinger, Tusk’un görüşlerini paylaşmıyor ve Ukrayna krizinin Rusya ve AB arasındaki enerji anlaşmalarını olumsuz etkilemeyeceğini savunuyor.

Devamını Oku