İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 NİSAN-2 MAYIS 2014

ALMANYA CUMHURBAŞKANI JOACHIM GAUCK TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Joachim Gauck 26-29 Nisan 2014 tarihlerinde ülkemize resmi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelen Gauck, görüşme sonrası yapılan basın toplantısında Türkiye ziyaretine ilk olarak Kahramanmaraş’ta Suriyelileri kaldıkları çadır kentte ziyaret ederek başladığını hatırlatarak, Türk toplumunun bu insanlarla gösterdikleri dayanışmadan çok etkilendiğini, bunu ülkesine döndüğünde hayranlıkla anlatacağını belirtti.

Konuşmasında Türkiye’deki ekonomik gelişmenin önemine dikkat çeken Gauck başkentten uzak bir ili ziyaret ettiğini, bu sırada ne kadar büyük bir inşaat faaliyetinin olduğunu, altyapının işlediğini, ekonomik bir başarının yaşandığını, sadece ekonomik değil siyasi açıdan da faal olan bir orta sınıf gördüğünü ifade etti.

Türkiye’nin Avrupalıların zaman zaman yeteri kadar dost olmadığını algılamasının geçici bir durum olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gauck, Türkiye için Avrupa demokrasilerinin dışında daha iyi bir rol model göremediklerini ve bu nedenle Türkiye gibi büyük bir ülkenin, geleceğini sadece daha yoğun şekilde Avrupa ile iş birliği içinde düşündüklerini belirtti.

Ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Gauck ve heyetini Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Almanya ilişkilerinin çok özel olduğunu belirtti.

Hem baş başa hem de heyetler arası görüşmelerde ilişkilerin her alanını, özellikle de AB ile ilgili konuları ele aldıklarını, Almanya’nın AB’nin lokomotif, lider ülkelerinden birisi olduğunu işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Almanya’nın Türkiye’nin AB ile müzakere sürecine destek veren ülkelerden olduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerde bu konuyu geniş biçimde gözden geçirdiklerini, Türkiye’nin yeni fasılları açması ile ilgili Cumhurbaşkanı Gauck’tan destek talep ettiğini belirtti.

Türkiye’nin AB projesini bir barış ve demokrasi projesi olarak gördüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti: “Özellikle ortak değerler olarak gördüğümüz demokrasi, insan hakları hukukun üstünlüğü, serbest piyasa ekonomisi gibi konulardaki en üst standartlar, en üst kurallar AB’nin değerleridir. Ama aynı zamanda bunlar hepimizin değeridir. Çünkü hak, hukuk, kurallar, hesap verebilirlik, bütün bunlar aynı zamanda bizim de inançlarımızın bir parçası olduğundan dolayı buna çok önem vermekteyiz. Ve ahde vefa ilişkisi çerçevesi içerisinde müzakere sürecinin başarıyla bitirilmesini arzu etmekteyiz.”

Ancak Cumhurbaşkanları arasındaki bu olumlu havaya rağmen Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un diğer temaslarında dile getirdiği bazı eleştiriler gerginliğe neden oldu. Gauck, Türkiye’de ifade özgürlüğü ve yargı bağımsızlığıyla ilgili eleştiriler dile getirmiş ve konuyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 29 Nisan 2014 tarihinde partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada bu açıklamalara set tepki göstermişti.