İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 NİSAN-2 MAYIS 2014

AB TÜRKİYE DELEGASYONU YENİ BAŞKANI MANSERVİSİ, CUMHURBAŞKANI GÜL’E GÜVEN MEKTUBUNU SUNDU

AB Türkiye Delegasyonu yeni başkanı Stefano Manservisi, 28 Nisan 2014 tarihinde Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e güven mektubunu takdim etti. Gül ve Manservisi arasında gerçekleşen görüşmede, ağırlıklı olarak Türkiye’nin AB katılım sürecinin hızlandırılması ve Türkiye-AB arasında ilişkilerin derinleştirilmesinin taraflara sağlayacağı menfaatler ele alındı.

Büyükelçi Stefano Manservisi, Cumhurbaşkanı Gül’e güven mektubunu sunmasının ardından, 29 Nisan’da Anıtkabir'i ziyaret etti ve Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı;

“Bir şeylerin gerçekleşmeyeceği korkusu ile gerçekleşeceği umudu arasında, tutku, diyalog ve çok çalışmanın korkuları bertaraf edebileceği ve umut ve kardeşliğin önünü açacağı bir alan vardır.

İşte o alanda, Türkiye ile Avrupa arasındaki geçmişten gelen koparılamaz ilişkiyi katılım süreci ile pekiştirmek üzere kararlılıkla çalışacağımı ifade eder ve Türkiye'ye ve tüm yurttaşlarına saygılarımı sunarım”.

İtalyan asıllı olan Büyükelçi Stefano Manservisi, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı olarak atanmadan önce AB içinde pek çok üst düzey pozisyonda görev aldı. Manservisi, 2010 yılından bu yana Avrupa Komisyonu İçişleri Genel Müdürü olarak görev yapıyordu. Büyükelçi, bunun öncesinde 2004 yılından 2010 yılına dek Afrika, Karayipler, Pasifik Devletleri ile İlişkiler ve Kalkınma Genel Müdürlüğü görevini üstlenmişti. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Manservisi ayrıca, 2003 yılından beri Parma Avrupa Koleji’nde (College of Europe) misafir profesör olarak akademik faaliyetlerde bulunuyor.