İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 NİSAN-2 MAYIS 2014

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Kıbrıs müzakere sürecini değerlendirdi

Kıbrıs barış görüşmelerinin ilk aşamasını oluşturan tarama sürecinin sona ermesinin ardından, birleşme müzakerelerinin 6 Mayıs tarihinde başlaması bekleniyor. Özlü konuların ele alınacağı birleşme müzakerelerine ilişkin açıklamalarda bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, GKRY yönetiminin daha önceki yönetim döneminde sunulan köprü kurucu önerileri reddetmesi ve bu sürece baştan başlamak istemesi halinde KKTC’nin de kendi önerilerini tekrar gözden geçirmek zorunda kalacaklarını ifade etti. KKTC Cumhurbaşkanı bununla ilgili olarak “Bence Anastasiadis’in yapması gereken, bir önceki Rum liderin bizimle yapmış olduğu yakınlaşmaları var kabul edip, yeni önerisi varsa ortaya koyması” açıklamasına bulundu.

6 Mayıs’ta başlayacak olan müzakerelerde öncelikle “Yönetim ve Güç Paylaşımı” gibi öncelikli özlü konuların ele alınacağını açıklayan Eroğlu, iç güvenlik konularının, AB, ekonomik konularının ve mülkiyet gibi diğer başlıkların da öncelikli konular arasında yer aldığını belirtti. İlk aşamada masaya taşımak istedikleri bu konuların yanı sıra toprak konusunun, bunu takiben harita ve rakamlar konularının da son aşamada ele alınacağını belirten Eroğlu, bahsi geçen öncelikli konularda anlaşma sağlamadan harita konusunun gündeme gelmesinin halk arasında huzursuzluk yaratabileceğine değindi.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu konu ile ilgili olarak, “Şurası verildi, burası verilecek tartışmaları başlarsa ülkedeki çiftçilik durur, ekonomik faaliyetler durur ve istemediğimiz bir psikolojik duruma itebiliriz halkımızı. Toprak konusu, en son. Toprakla ilgili harita ve rakamlar en son görüşülecek” açıklamasında bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

“6 Mayıs’ta başlayacak müzakerelerde özlü konuları görüşeceğiz. Yönetim ve güç paylaşımı başlığı görüşülürken 2 yıl benim, 2 yıl da Mehmet Ali Talat’ın yapmış olduğu müzakerelerde Rumlarla sağladığımız yakınlaşmalar var. Ancak Anastasiadis müzakerelere bıraktığımız yerden devam etmeyi kabul etmedi. Oysa ben Cumhurbaşkanı seçildikten sonra BM Genel Sekreteri’ne yolladığım mektupta, bırakıldığı yerden müzakerelere devam edeceğimi bildirmiştim. Yeni Rum lider bunu kabul etmediği için ortak açıklama kağıdı üzerinde zaman kaybettik. Bizim Hristofyas ile yaptığımız müzakerelerde ortaya koyduğumuz köprü kurucu öneriler vardı. Rumlar her şeye baştan başlayalım derse, biz de ortaya koyduğumuz köprü kurucu önerileri yeniden gözden geçirmek durumunda kalacağız. Bence Anastasiadis’in yapması gereken, kendisinden önceki Rum liderin bizimle yapmış olduğu yakınlaşmaları var kabul edip, yeni önerisi varsa ortaya koyması.”