İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 NİSAN-2 MAYIS 2014

Moldova, vizeden sonra üyelik için “2019” dedi

Biyometrik pasaporta sahip Moldova vatandaşlarının 90 günü geçmeyecek şekilde Schengen Alanı’na vizesiz seyahati 28 Nisan 2014 tarihinde resmen başladı. Bu gelişmenin ardından Moldova Başbakanı Iurie Leanca, AB’ye üyelik tarihi olarak 2019 yılını planladıklarını açıkladı. Leanca açıklamasının iddialı bir açıklama olarak değerlendirilebileceğini ancak ülkesinin bu hedefi gerçekleştirebileceğine inandığını kaydetti.

Bilindiği gibi, 2010 yılında başlayan vize diyalog süreci, 14 Mart 2014 tarihinde vizesiz seyahat hakkının AB Konseyi tarafından onaylanmasıyla sona erdirilmişti. Avrupa Komisyonu’nun İçişlerden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, vizesiz seyahatin iki taraflı sosyal, kültürel ve iş potansiyeli artırıcı çalışmalara ivme kazandıracağını açıklamıştı. Öter yandan, AB vatandaşlarının Moldova’ya vizesiz seyahat hakkı ise 1 Ocak 2007 yılında başlatılmıştı.

Moldova, AB’nin Doğu Ortaklığı Stratejisi’nin bir parçası olup, iki taraf arasında Ortaklık Anlaşması’nın 2014 yılı içinde imzalanması bekleniyor. 24 Nisan 2014 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuculuk Politikası Üyesi Štefan Füle ile ülkenin Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti’nin bir araya geldiği toplantıda, ülkede yaşanan bölgesel sorunlara ve siyasi istikrar konusuna değinildi. Görüşmede, 2013 yılının başında ülkede AB yanlısı ve karşıtı siyasetin anlaşamamasıyla meydana gelen hükümet krizine vurgu yapıldı. Ülke ayrıca doğalgazda Rusya’ya bağımlı konumunu sürdürüyor. Füle, Mayıs ayı içinde Avrupa Komisyonu José Manuel Barroso ve Başbakan Leanca tarafından Ortaklık Anlaşması’nın detaylarının masaya yatırılacağını açıkladı.

2019 yılı, sırasıyla Avusturya ve Romanya’nın AB Dönem Başkanlıklarına denk geliyor.