İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 NİSAN-2 MAYIS 2014

Ukrayna ve Slovakya arasında doğalgaz anlaşması imzalandı

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manel Barroso, Slovakya Başbakanı Robert Fico ve Ukrayna Enerji Bakanı Yuriy Prodan’in katıldıkları ve 28 Nisan 2014 tarihinde Bratislava’da gerçekleşen toplantıda, Slovakya’dan Ukrayna’ya ters gaz akımına imkân sağlayacak bir mutabakat anlaşması imzalandı. Söz konusu doğalgaz esasında Rus gazı olmasına rağmen, Ukrayna’nın geçen yılsonuna kadar m3 başına ödediği fiyattan çok daha ucuza temin edilebileceği belirtildi. Bu anlaşmanın imzalanmasıyla, Slovakya böylelikle Macaristan ve Polonya’dan sonra Ukrayna’ya ters gaz akımına imkân sağlayan üçüncü ve en önemli ülke konumunda geçti.

Söz konusu anlaşma kapsamında, Slovakya’da Velké Kapušany’de bulunan ancak hâlihazırda kullanılmayan Vojany Boru Hattı’nın kısa süre içinde modernize edilmesi öngörülüyor. Bu hattı kullanıma açılmasıyla, 2014 yılın sonbaharından itibaren Slovakya’dan Ukrayna’ya günde 22 milyon m3 değerinde gaz temin edilmesi bekleniliyor.

İmza töreninde, Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso, söz konusu anlaşmanın Ukrayna’nın gaz tedarik kaynaklarının çeşitlendirilmesinin yanı sıra Doğu Avrupa ve AB genelinde enerji güvenliğinin sağlanması açısında büyük önem taşıdığını vurguladı.