İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 NİSAN-2 MAYIS 2014

Avrupa Komisyonu tarım ürünlerinin desteklenmesine ilişkin programları kabul etti

Avrupa Komisyonu, tarım ürünlerinin AB içerisinde ve üçüncü ülkelerde desteklenmesine ilişkin oluşturulan 23 milyon avro tutarındaki 20 programı 29 Nisan 2014 tarihinde kabul etti. AB’nin 23 milyon avro katkı sağladığı ve çoğunluğu 3 yıllık olan programların toplam bütçesi yaklaşık 46.5 milyon avro.

Söz konusu programlar 30 Kasım 2013 tarihinde sunulan 33 programın arasından seçildi. Program kapsamında 12 üye devlet ve 8 üçüncü ülkeye ait pazarlarda tarım ürünlerinin desteklenmesi hedefleniyor. Bu destekler menşe adı korunan ürünler, coğrafi işareti korunan ürünler, geleneksel özellikleri korunan ürünler, organik ürünler, taze sebze meyveler, şaraplar, süt ve süt ürünleri, çiçekler, işlenmiş sebze meyveler, işlenmiş tahıl ve pirinç gibi geniş bir ürün grubunu kapsıyor.

Türkiye’nin de yer aldığı üçüncü ülkeler arasında ayrıca Kuzey Amerika, Rusya, Çin, Orta Doğu, Güney Doğu Asya, Hindistan, Latin Amerika, Norveç, Azerbaycan ve Belarus pazarları yer almakta. Türkiye pazarına ilişkin programda Litvanya şaraplarının desteklenmesi amaçlanıyor.